گل نرگس

منتظرم

شماره سوم

 

 بسم الله الرحمان الرحيم

منت خدای را عزو جل که طاعتش موجب قربت است و به شکر اندرش مزید نعمت.هر نفسی که فرود می رود ممد حیات است و چون بر می آید مفرح ذات . پس در هر نفسی دو نعمت موجود است و بر هر نعمتی شکری واجب ـ

از دست و زبـــــان کـــه برآیـــد

کــز عهــده شکــرش بدر آیــــــد

باران رحمت بی حسابش همه را رسیده و خوان نعمت بی دریغش همه جا کشیده . پرده ناموس بندگان به گناه فاحش ندرد و وظیفه روزی به خطای منکر نبرد ـ

ای کریمی کــــه از خزانه غیب ـــــــــ گبر تــرسا وظیفه خـــــور داری

دوستـــــان را کجا کی محروم ـــــــــ تو کـــه با دشمن این نظــــر داری

فراش باد صبا را گفته تا فرش زمردین بگسترد و دایه ابر بهاری را فرمود تا بنات در مهد زمین بپرورد . درختان را به خلعت نوروزی قبای سبز ورق در بر گرفته و اطفال شاخ را به قدوم موسم ربیعکلاه شکوفه بر سر نهاده . عصاره تا کی به قدرت او شهد قایق شده و تخم خرمایی به تربیتش نخل باسق گشته ـ

ابر و باد و مـــه و خورشید و فلـــک در کـــارنــد

تـــا تو نانی به کف آری و بـــه غفلت نخـــــــوری

همـــه از بهــر تو ســرگشته و فـــــــرمانبـــــردار

شـــرط انصاف نبــــاشد کــــه تو فـــرمــان نبــری

با عرض سلام به همه دوستان عزیز امیدوارم كه در سايه خداوند باري تعالی سلامت و شاد زندگی كنيد كه این دو نعمت از بزرگترین نعمتهای اللهي است .

از تمامی دوستان پوزش مي طلبم كه چند روزی نبودم و مجله را به روز نکردم باید بگویم كه علت این غیبت كه شاید اکثر شما عزیزان نیز مانند من باشید امتحانات پایان ترم بود كه به سلامتی تمام شد و آرزو دارم كه تمامی  كساني كه در راه دانش کوشش ميكنند موفق باشند.

در ابتدا جا دارد كه ایام پر برکت محرم و فرا رسیدن این ماه عزیز را به همه شما عزیزان تسلیت عرض کنم و امیدوارم كه همه ما بتوانیم از برکات این ماه عزیز استفاده كنيم وسیع كنيم تا در این روزها خود را اصلاح كنيم وكارهاي اشتباه گذشته دوري كنيم  وزندگي نو وتازهاي را آغاز كنيم مجله نیز سعی ميكند دراين ماه عزیز مطالب مذهبي بیشتری به شما ارائه دهد ودر يك ویژه نامه مخصوص محرم این مطالب را مینویسیم.

اما در این شماره مطالب بیشتری براي شما مي نویسم و از گفتن مطالب اضافی پرهیز ميكنم.اما موضوعها ابن شماره

1- پزشكي

2- ورزشی

3- مذهبي

4- جوانان(عاشقانه ها)

 

صفحه اول: پزشكي

در این صفحه مطالبی در مورد بیمارهای مختلف. علائم وروشهاي درمان آنهابراي شما مینویسم اميدواروارم مفيد باشد.

 

این هفته می خوانیم:

گوجه فرنگي پخته در مقابله با بيماري‌هاي قلبي - عروقي موثر است

زايمان در آب نخستين گام در ترويج زايمان بي‌درد است

سونا بدترين روش براي كاهش وزن يك ورزشكار است

زنان بيشترين آسيب را از بيماري يا مرگ اعضاي خانواده متحمل مي‌شوند

روغن گياه سنبل‌الطيب بخوبي درد پس از سزارين را تسكين مي‌دهد

مصرف داروهاي تحريك تخمك‌گذاري سبب افزايش چندقلوزايي شده‌است
يك متخصص: ايران در زمينه سابقه پيوند عضو
سي و پنجسال از دنيا عقب است
استاد دانشگاه هايدلبرگ: پيشرفت‌هاي ايران در زمينه ژنتيك ، چشمگير است
ارتباط ژنها و اسيد فوليك با افزايش دوقلوزايي در لقاح خارج رحمي
يك كارشناس مامايي: سونوگرافي در هفته
چهارده تا شانزده بارداري را به زنان توصيه كرد
اجراي تكنيك تخليه هيجاني كودكان آسيبهاي رواني را كاهش مي‌ دهد
بين حمايت اجتماعي زنان باردار و كاهش غم سزارين درآنها رابطه وجود دارد
گذران سلامت دوران بارداري با حمايت همسر ارتباط دارد
استفاده از عينك آفتابي يك ضرورت است
چگونه از ويژگي نفاخ بودن دانه‌هاي حبوبات بكاهيم
درد ناشي از رشد اندامها از شايعترين دردهاي كودكان است
هندوانه خاصيت ضد سرطاني و ضد التهابي دارد
سم بوتوكس سردرد را تسكين مي‌بخشد

مصرف گياه " ترخون" براي تنظيم خون مفيد است
يازده سالگي سن مهمي در چاقي كودكان است
املاح موجود در آب از عوامل ايجاد سنگ كليه است
عمل جراحي پروستات با استفاده از راديو فروكوانسي در شاهرود انجام شد

 

گوجه فرنگي پخته در مقابله با بيماري‌هاي قلبي - عروقي موثر است


دانشمندان دريافته‌اند كه گوجه فرنگي پخته حاوي يك ماده حياتي است كه مي‌تواند به بدن در مقابله با بيماري‌هاي قلبي - عروقي كمك كند.
خواص بالقوه گوجه فرنگي در حفظ سلامتي مربوط به ليكوپن موجود در آن و نقش آن به عنوان يك ماده آنتي اكسيدان است.
دانشمندان دانشگاه جان موريس در ليورپول در اين باره خاطرنشان فرنگي بايد پخته شود و ترجيحا هم در برخي از انواع روغن بايد طبخ شود.
اين دانشمندان در حال بررسي روش‌هاي مختلف براي طبخ گوجه فرنگي هستند تا دريابند كه كدام روش مي‌تواند حداكثر مقدار ليكوپن موجود در گوجه را در اختيار بدن انسان قرار دهد.
آمارها حاكي از آن است كه بيماري‌هاي قلبي - عروقي يكي از مهمترين قاتلان مردم انگليس است و از هر 3 مورد مرگ و مير كه در اين كشور رخ مي‌دهد يك مورد آن پيامد ابتلا به اين بيماري است.

  

زايمان در آب نخستين گام در ترويج زايمان بي‌درد است


عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در همايش سراسري سلامت مادران در كرمانشاه گفت: زايمان در آب نخستين گام در جهت گسترش برنامه عملي زايمان بي‌درد است.
"اكرم امين السادات" افزود: ترس از زايمان در زنان از مهمترين دلايل تمايل به انجام عمل سزارين است.
وي با اشاره روند رو به رشد سزارين در كشور گفت: روشهاي بي‌درد و يا كاهش‌دهنده بدون مصرف دارو مي‌تواند به منطقي شدن آمار سزارين در كشور كمك كند.
به گفته وي، كاهش ميزان درد، كاهش انجام عمل سزارين، كاهش اپي زياتومي كاهش پارگي‌هاي كانال زايماني، كاهش خونريزي مادر و ايجاد محيط امن و طبيعي را براي نوزاد از مزاياي زايمان در آب عنوان كرد.
امين السادات گفت : امروزه
۲۰
درصد از زايمانهاي كشورهاي توسعه يافته به صورت زايمان درآب انجام مي‌شود.
وي افزود: دركشور طرح تحقيقاتي ازسوي دانشگاه علوم پزشكي ايرا
ن 52
مورد ليبر و زايمان موفقيت آميز در آب انجام شده است.
وي معتقد است: بيش از نيمي از زايمانهاي سزارين در كشور بدون دليل و در مواردي فقط از نظر تجارتي انجام مي‌شود.
كارشناس معاونت درمان دفتر مامايي دانشگاه علوم‌پزشكي كرمانشاه نيزگفت :
در سطح استان كرمانشاه از روش‌هاي زايمان بي‌درد شامل استفاده از مخلوطي از گازهاي بي‌حسي اكسيژن و نيتروژن، بيحسي نخاعي و يا اپيدورال استفاده مي‌شود.
"شيوا بهمنش" افزود: روش‌هاي آرامش‌سازي و ريلكسيشن، زايمان درآب و بي حسي موضعي از مهمترين روشهاي زايمان بي‌درد است.
وي اظهار داشت: امروزه ماردان حق دارند كه روش زايماني خود را انتخاب كنند و آموزش، افزايش آگاهي و هدايت مادران براي زايمان ايمن از اهداف بهداشت باروري است.
وي گفت: افزايش تولدهاي قبل از موعد به دليل سزارين، بالارفتن ميزان عوارض حاصل از نارسي نوزاد از عوامل تهديدكننده سلامت نوزادان است.
وي افزود: امكان زايمان در آب در نقاط مختلف كشور به صورت يك مطالعه راهنما در ترويج زايمان بي‌درد به مسوولان وزارت بهداشت و درمان پيشنهاد شده است.
س

سونا بدترين روش براي كاهش وزن است ونا بدترين
يك متخصص تغذيه چگونگي تغذيه ورزشكاران را قبل و حين مسابقه تشريح كرد.
دكتر كشاورز بيان كرد: براي رساندن ورزشكار به وزن خاص بايد از 15 روز قبل از مسابقه وي را تحت نظر متخصص تغذيه قرار داد و با اصول غذايي به نحوي كه ذخيره سازي بدن او كم نشود براي كاهش وزنش برنامه‌ريزي كرد. زيرا با روشهايي مثل سونا يا مصرف داروهاي مدرن راندمان كاري ورزشكار كاهش مي‌يابد؛ براي مثال يك ورزشكار 70 كيلوگرمي هر 1/5 كيلو آبي كه از دست مي‌دهد، 20 درصد راندمان كاري‌اش كم مي‌شود.
وي در مورد مواد غذاي مناسب براي يك ورزشكار توضيح داد: يك ورزشكار با توجه به نوع فعاليت بدني كه انجام مي‌دهد نيازش به انرژي افزايش مي‌يابد كه با مصرف ساير مواد مغذي، ويتامين، پروتئين و املاح اين نياز تامين مي‌شود.
وي تاكيد كرد: آخرين مطالعاتي كه بر روي ورزشكاران سالم از نظر جسمي، روحي و اجتماعي انجام شده نشان داده كه يك ورزشكار زماني به حداكثر توانايي عضلاني مي‌رسد كه نسبت درشت مغذي‌ها در بدنش به اندازه ذخيره شده باشد كه عبارتند از كربوهيدراتها (مواد نشاسته‌اي و قندي) 55 درصد انرژي دريافتي را تامين مي‌كند، چربي‌ها 25 تا 30 درصد كه بايد روغن‌هاي مايع 2/3 چربي دريافتي را تامين كند و دريافت آب و نمك نيز متناسب باشد.
وي ادامه داد:‌ پروتئين‌ها 12 تا 15 درصد كه نسبت پروتئين حيواني به گياهي حداقل 1 يا بيشتر باشد. ضمن اينكه بايد توجه داشت كه بيش از حداكثر 10 درصد انرژي از قد نباشد چون برخلاف تصور همگان مي‌تواند منجر به كاهش انسولين و در نتيجه افت قدرت ورزشكار شود.
اين متخصص تغذيه افزود: مصرف مواد قندي علاوه بر ميزان متناسب بايد به نحوه خاصي هم مصرف شود.
مثلا مواد قندي براي ورزشكار بايد هم به صورت شربت‌هاي آماده و هم شربت‌هايي كه توسط شركت‌هاي مختلف تجاري تهيه مي‌شود مصرف شوند. ولي بايد توجه داشت كه از قندهايي كه جذب كندي دارند استفاده شود كه در طول مسابقات و تمرينات براي ورزشكار مفيد باشد. در مورد روغنها چون روغنهاي مايع سريعتر توسط عضلات مصرف مي‌شوند مناسبترين نوع براي ورزشكار است.
اين متخصص تصريح كرد:‌ همچنين پروتئين‌هاي حيواني كه ورزشكار استفاده مي‌كند نبايد از بره جوان باشد زيرا بازهاي آلي آن بالاست و موجب گرفتگي عضلات مي‌شود؛ براي مثال خوردن كله پاچه، سيرابي و مغز به شدت براي ورزشكار ضرر دارد و بهترست بيشتر از گوشت آب‌پز و بخارپز استفاده شود.
دكتر كشاورز در رابطه با تغييراتي كه در رژيم غذايي ورزشكاران در روزهاي مانده به مسابقه اظهار كرد: 6 روز مانده به مسابقات تغييراتي را در رژيم غذايي ورزشكاران ايجاد مي‌كنيم؛ 3 روز اول مقدار كربوهيدرات‌ها را در رژيم غذايي وي كم مي‌كنيم و تمرينات نسبتا سنگين به ورزشكار داده مي‌شود تا ذخاير گريكوژني بدن او تخليه شود. 3 روز آخر نيز رژيم پركربوهيدرات كه 70 تا 80 درصد باشد تهيه مي‌كنيم و تمرينات سبك مي‌شود و به اين ترتيب ذخاير كربوهيدروژني ورزشكار را تا 2 برابر افزايش مي‌دهيم.
وي تاكيد كرد كه در شب و روز مسابقه، بدن ورزشكار نيز مواد خاص خود را مي‌طلبد.
دكتر كشاورز در پايان گفت: به طور كلي دريافت درشت مغذي‌ها يعني چربي، پروتئين و كربوهيدرات‌ها در افزايش توان عضلاني ورزشكاران نقش اساسي دارد و رعايت اين نكات تغذيه‌اي براي آنها امري ضروري محسوب مي‌شود.

 زنان بيشترين آسيب را از بيماري يا مرگ اعضاي خانواده متحمل مي‌شوند


محققان فنلاندي مي‌گويند مرگ يا بيماري شديد در خانواده سلامت زنان را بسيار بيشتر از مردان به خطر مي‌اندازد.
به گزارش خبرگزاري رويترز هلث از نيويورك، اين محققان با بررسي بيش از 27 هزار فرد بزرگسال دريافتند سلامت زنان بيشتر از مردان بعد از مرگ يا بيماري يك خويشاوند نزديك به خطر مي‌افتد. همچنين در بين تمام بزرگسالاني كه اين حوادث بر سلامت آنها تاثير گذاشته است زنان ديرتر بهبود مي‌يابند.
زنان بعد از وقوع مرگ يا بيماري در خانواده گسترده خود، آسيب پذيرترند.
دكتر جاسي واهترا از موسسه طب شغلي فنلاند در توركو مي‌گويد اين امر نشانگر سرمايه‌گذاري بيشتري است كه زنان در زندگي خانوادگي انجام مي‌دهند.
زنان بيشتر احتمال دارد نقش پرستار را ايفا كنند و بطور مستقيم به مراقبت از عضو بيمار خانواده بپردازند يا از خانواده حمايت عاطفي كنند.
اين پديده كه "هزينه مراقبت" نام دارد، سلامت خود آنها را به خطر مي‌اندازد.
اين نتايج حاصل بررسي سلامت 27
هزار و 217 كارمند فنلاندي است كه بيشتر آنها را زنان تشكيل مي‌دهند. شركت‌كنندگان در اين تحقيق هر گونه بيماري يا مرگ را كه به تازگي در خانواده آنها روي داده گزارش مي‌دهند و وضع سلامت خود را در پرسشنامه‌هاي استاندارد بيان مي‌كنند.
محققان اين اطلاعات را با پرونده شغلي كه تعداد روزهاي مرخصي استعلاجي كارمند طي چند سال گذشته قبل و بعد از مرگ يا بيماري عضو خانواده را نشان مي‌دهد مقايسه كردند.
محققان دريافتند زنان بعد از مرگ يا بيماري همسر يا يك عضو ديگر خانواده بيشتر بيمار مي‌شوند و مرخصي استعلاجي مي‌گيرند. درحالي كه مردان طي چند ماه اول بعد از مرگ يا بيماري عضو خانواده وضع سلامت آنها روبه وخامت مي‌گذارد، بسياري از زنان هنوز پس از گذشت يك سال همين احساس را دارند.
اين يافته‌ها بيانگر آن است كه زنان در مراقبت از عضو بيمار خانواده كمك بيشتري احتياج دارند و موقع بروز بحرانهاي خانوادگي به حمايت عاطفي نياز دارند.
توجه ويژه به سلامت زنان پس از مرگ يا بيماري عضو خانواده اهميت زيادي دارد.
مشروح اين يافته‌ها در شماره ماه مارس و آوريل مجله

Medicine Psychosomatic

منتشر شده است.

 

يك پژوهش علمي كه بر روی 480 زن باردار انجام شد نشان داد زناني كه پس از وضع حمل به روش سزارين روغن گياه لاوندولا (سنبل الطيب) را به كف دست ماليده و بوييده‌اند براحتي دوره دردناك پس از عمل را پشت سر گذارده‌اند.
در اين پژوهش، گروه نمونه كه از ميان 624 زن باردار انتخاب شده بودند، به دو گروه تقسيم شده و پس از عمل سزارين گروه اول عطر لاوندولا را استنشاق كردند و گروه دوم روغن آن را بر كف دست ماليده و بوييدند.
در هر دو گروه ميزان درد پس از سزارين با استفاده از خط كش مك گيل اندازه‌گيري شد و اين نتيجه به دست آمد كه روغن لاوندولا اثر بسيار مطلوبي در تسكين درد دارد و مي‌تواند جايگزين داروهاي مخدر شود.
معمولا پس از عمل سزارين براي تسكين درد به زائو مرفين تزريق مي‌شود كه براي بدن عوارضي نيز دارد.
گياه لاوندولا حاوي ماده‌اي به نام لينا ليل استات است كه فراواني اين ماده در روغن لاوندولا بيشتر است.
اين گياه آرامش بخش و تب بر بوده و براي رهايي از استرس نيز مفيد است
.
 

 


 

مصرف داروهاي تحريك تخمك‌گذاري سبب افزايش چندقلوزايي شده‌است

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي قزوين و متخصص زنان و زايمان گفت:
مصرف داروهاي تحريك تخمك‌گذاري توسط بيماران نابارور باعث افزايش تعداد حاملگي چند قلويي در دو دهه اخير شده است.
دكتر پروين طهوري فر افزود: اين داروها با تحريك تخمدان براي بدست آوردن چند تخمك به طور همزمان و در نتيجه افزايش شانس باروري، شانس چند قلوزايي را نيز افزايش داده است.
وي با اشاره به اينكه حاملگي دوقلويي به طوركلي خيلي شايع نيست و شيوع آن يك مورد از
۹۴ مورد حاملگي تخمين زده مي‌شود، اظهار داشت: اين شانس در درمان ناباروري و استفاده از داروهاي تحريك تخمك‌گذاري به حدود 20 تا 25 مي‌رسد.
اين متخصص بيشترين نوع چند قلوزايي را نوع دو قلويي ذكر كرد و گفت:
حاملگي چندقلويي ازاين نظر كه با عوارض زيادي ازجمله زايمان زودرس همراه است، داراي اهميت بسياري مي‌باشد.
طهوري فر افزود: گاهي علت دوقلويي، آزاد شدن دو تخمك به طور همزمان و لقاح اين تخمك‌ها با دو اسپرم مي‌باشد، به اين ترتيب در يك سيكل طبيعي دو حاملگي با تخمك‌ها و اسپرم‌هاي متفاوت و با ژنتيك متفاوت (دوقلويي‌هاي غير همسان) خواهيم داشت.
متخصص زنان و زايمان خاطرنشان كرد: گاهي در يك سيكل يك تخمك آزاد شده و با يك اسپرم لقاح پيدا مي‌كند و پس از تقسيمات سلولي به دو قسمت مجزا تقسيم مي‌شود و دو جنين ابتدايي، با ژنتيك واحد (دوقلوهاي همسان) را بوجود خواهد آورد.
وي درباره تشخيص چند قلويي گفت: معمولا سونوگرافي راه مطمئني براي تشخيص مي‌باشد، ولي توجه به تاريخچه دوقلوزايي در مادر و پدر و استفاده از داروهاي تحريك تخمك‌گذاري پزشك را مشكوك وجهت تشخيص دو ياچندقلويي‌راهنمايي مي‌كند.
وي، بزرگي بيش از اندازه شكم و متعدد بودن صداي قلب جنين را از راههاي ديگر تشخيص چندقلويي ذكر كرد.
طهوري فر ادامه داد: درحال حاضر با مامايي مدرن، حاملگي‌هاي چندقلويي با عوارض كمتري همراه است و با وجود كنترل‌هاي دقيق‌تر مادر و كودك، عوارض شيوع بالا ندارد.
وي گفت: به هر صورت، عوارض معمول حاملگي در چندقلويي كمي بيشتر از حاملگي يك قلو ديده مي‌شود كه اين عوارض شامل فشارخون حاملگي (مسموميت حاملگي)، سقط، اختلالات مادرزادي، زايمان زودرس، كاهش وزن جنين‌ها و انتقال نامناسب و نابجاي خون از يك جنين به جنين ديگر مي‌باشد.
اين پزشك افزود: باتوجه به پيشرفت علم تغذيه و وجود داروهاي مناسب جهت جلوگيري از زايمان زودرس و عوارض مربوط به آن و همچنين پيشرفت تكنولوژي در تشخيص زودرس عوارض واختلالات، حاملگي دوقلويي خطر چنداني ندارد و چند قلويي يكي از طبيعي‌ترين اتفاقاتي است كه در پروسه درمان ناباروري صورت مي‌گيرد.

 

 

 

 

 

يك متخصص: ايران در زمينه سابقه پيوند عضو سي و پنج سال از دنيا عقب است

عضو تيم پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: ايران در زمينه سابقه پيوند عضو از جسد مرگ مغزي بطور ميانگين ۳۵ سال از دنيا عقب است.
دكتر سيدجلال ضيايي روز پنجشنبه در همايش "اخلاق پزشكي كاربردي" در مشهد افزود: سابقه استفاده از اعضاي بيمار مرگ مغزي در كشورمان با تصويب آن در مجلس شوراي اسلامي بيش از پنج سال است.
وي گفت: اين در حالي است كه سابقه پيوند عضو از جسد مرگ مغزي در آمريكا بيش از 40
سال، در استراليا 29 سال و در كشورهاي اسلامي مانند عربستان سعودي و كويت به ترتيب 25 و 22 سال است.
استاد گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشكي اصفهان رضايت خانواده بيمار را يكي از مشكلات مهم در پيوند عضو از جسد مرگ مغزي در ايران برشمرد.
وي گفت: با اين حال مساله رضايت از خانواده بيمار در پيوند عضو امري حل شده در سطح دنيا تلقي مي‌شود لذا در ديگر كشورها به حقوق بيماراني كه حياتشان محتاج به اعضاي جديد است و چنين عضوهايي در صورت استفاده نشدن به خاك سپرده مي‌شود، توجه كرده‌اند.
او افزود: هم‌اكنون اين نظريه در دنيا حاكم است كه اعضاي بدن را نبايد به جهان ديگر برد زيرا در اين دنيا حيات بيماران نيازمند، به آنها بستگي دارد.
دكتر ضيايي گفت: سالانه حدود 13
هزار بيمار ضربه مغزي در كشور داريم كه 10 درصد آنان يعني يك هزار و 300 نفر مرگ مغزي مي‌شوند.
وي اضافه كرد: اگر مساله رضايت از خانواده نباشد و همه اعضاي اين تعداد مرگ مغزي استفاده شود بسياري از مشكلات بيماران نيازمند حل مي‌شود.
عضو تيم پيوند دانشگاه علوم پزشكي اصفهان افزود: بطور مثال از 120مرگ مغزي رخ داده طي مدت پنج سال فعاليت تيم پيوند اين دانشگاه تنها توانستيم رضايت 57
مورد از خانواده‌ها را براي پيوند بگيريم.
وي گفت: در حالي كه در آمريكا سالانه يك هزار مورد پيوند قلب از طريق مرگ مغزي انجام مي‌شود در كشور ما حداكثر 15
مورد پيوند قلب از اين طريق صورت مي‌گيرد.
او افزود: هم‌اكنون 22
هزار بيمار نيازمند پيوند كليه، دو هزار بيمار نيازمند كبد و 500 بيمار محتاج پيوند قلب در كشور وجود دارند.
وي گفت: همانطور كه مشكل شرعي پيوند عضو از جسد مرگ مغزي در كشور حل شد بايد قوانيني تدوين شود كه به حقوق بيماري كه حياتش بستگي به اعضا دارد توجه كند.

 

 

 

 

 

استاد دانشگاه هايدلبرگ: پيشرفت‌هاي ايران در زمينه ژنتيك ، چشمگير است

استاد دانشگاه هايدلبرگ آلمان گفت: چاپ مقاله‌هاي علمي دانشمندان ايراني در نشريات معتبر حاكي از پيشرفت‌هاي چشمگير كشور در زمينه علم ژنتيك است.
پرفسور غلامعلي تارورديان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا روند پيشرفت علم ژنتيك در زمان حاضر نسبت به آغاز پيشرفت‌هاي آن در دهه‌هاي قبل را كند توصيف كرد.
وي افزود: در ابتدا پيشرفت در حوزه علم ژنتيك بسيار اميدواركننده بود اما در مقطع كنوني جنبه درماني اين علم با مشكلات زيادي گريبانگير بوده و بسياري از فعاليت‌ها در سطح تحقيق انجام مي‌شود.
وي گفت: پيشرفت‌هاي علم ژنتيك در بخش دارويي بسيار سريع بوده و امروزه بسياري از داروهاي مورد نياز بيماري‌هاي ژنتيكي كه پيش از اين تهيه آن نيازمند انجام مراحل طولاني بود، در زمان كوتاه و حجم بالا توليد مي‌شوند.
وي اضافه كرد: البته قيمت داروهاي بيماران مبتلا به اختلالات ژنتيكي بالا بوده و به رغم تاكيد دانشمندان اين حوزه براي توليد داروي ارزان قيمت جهت مصرف بيماران ، كارخانه‌هاي داروسازي سود كلاني از اين راه به جيب مي‌زنند.
پرفسور تارورديان بر لزوم نهادينه شدن فرهنگ تعامل پزشكان با تخصص‌هاي مختلف با همديگر براي موثر بودن درمان درزمينه بيماري‌هاي ژنتيكي در ايران تاكيد كرد.
وي با بيان اين مطلب كه " ژنتيك " يك رشته علمي ميان رشته‌اي است ،اظهار داشت: متاسفانه شنيده‌ها حاكي از اين است كه پزشكان در ايران به اين امر توجه جدي نمي‌كنند.
وي تعامل پزشكان رشته‌هاي مختلف با همديگر براي ارايه خدمات به بيماران ژنتيكي را هم از نظر علمي و هم اخلاقي ضروري دانست.
وي همچنين بر لزوم اتخاذ ساز و كارهايي براي جلوگيري از ورود افراد غيرمتخصص در حوزه مشاوره ژنتيك پزشكي در كشور تاكيد كرد.
استاد دانشگاه هايدلبرگ آلمان گفت: متاسقانه در ايران هركس كه يك كتاب در اين زمينه خوانده باشد به عنوان مشاور ژنتيك پزشكي مشغول مي‌شود.
وي افزود: با توجه به جديد بودن علم ژنتيك در كشور به وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري نيز نامه نوشتيم كه مراقب شاغلان اين بخش باشند كه توجه چنداني نشد.
وي از ازدواج فاميلي به عنوان شايع‌ترين زمينه ابتلاي فرزندان به بيماري هاي ژنتيكي ياد كرد و اظهار داشت: در ازدواج‌ها هر قدر رابطه فاميلي دورتر باشد ، مخزن ژنتيكي زوج‌ها غريبه‌تر خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

ارتباط ژنها و اسيد فوليك با افزايش دوقلوزايي در لقاح خارج رحمي

مطالعات جديد نشان مي‌دهد مصرف مقدار زياد اسيد فوليك در زناني كه با شيوه لقاح خارج رحمي باردار شده‌اند احتمال دوقلوزايي را افزايش مي‌دهد.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، از آنجا كه فقط يك پنجم موارد لقاح خارج رحمي به زنده‌زايي مي‌انجامد پزشكان اغلب سعي مي‌كنند با قرار دادن چندين جنين به طور هم زمان در رحم مادر شانس موفقيت اين شيوه را بالا ببرند.
در بارداريهاي چند قلو خطر ناهنجاريهاي مادرزادي ، عقب ماندگي رشدي نوزاد و سقط جنين بيشتر است به همين خاطر پي بردن به علل و خطرهاي دوقلوزايي و كاهش موارد آن مفيد است.
محققان دانشگاه آبردين در اسكاتلند  
۶۰۲ زن را كه با شيوه آي وي اف باردار شده بودند بررسي كردند و ميزان اسيد فوليك خون آنها را اندازه گرفتند.
هدف از اين تحقيق اثبات ارتباط ميان ميزان بالاي اسيد فوليك در خون و چند قلوزايي و علل اين پديده بود.
مصرف اسيد فوليك يا فولات يا ويتامين ب
۹ به زناني كه قصد بچه دار شدن دارند توصيه مي‌شود. اين ويتامين از بروز اسپينا بيفيدا و ديگر ناهنجاريهاي لوله عصبي جلوگيري مي‌كند.
حدود
۷۳ درصد زنان هر روز ميزان توصيه مكمل اسيد فوليك مصرف كردند، ۹ درصد كمتر از ميزان توصيه شده يا اصلا هيچ مقدار اسيد فوليك مصرف نكردند. ۱۹ درصد بيش از مقدار توصيه شده مصرف كردند.
محققان دريافتند زناني كه ميزان اسيد فوليك در پلاسما خونشان بالا بود در مواردي كه چندين جنين در رحمشان قرار داده شده بود 52
درصد بيشتر احتمال دارد دو قلو بدنيا آورند. ميزان دو قلوزايي در زناني كه سطح فولات در گلبولهاي قرمز خونشان بالا بود 28 درصد افزايش نشان مي‌داد.
بالا بودن ميزان فولات شانس موفقيت بارداري را افزايش نمي‌دهد.
اين يافته‌ها با نتايج يك بررسي پس از سال 1998
در آمريكا مطابقت دارد، اين زماني بود كمه براي كاهش بروز نقايص لوله عصبي در نوزادان آرد با اسيد فوليك غني‌سازي شد. اين تحقيق نشانگر افزايش 11 تا 13 درصدي چند قلوزايي بعد از آي وي اف بود.
پزشكان بايد از بيماران خود بخواهند از ميزان توصيه شده اسيد فوليك بيشتري مصرف نكنند تا ضمن افزايش زنده‌زايي ،ميزان دوقلوزايي را كاهش دهند.
با اين حال تغذيه تنها عامل موثر نيست. يك ژن مهم كه در سوخت و ساز اسيد فوليك نقش دارد نيز مي‌تواند بر نتيجه بارداري تاثير بگذارد.
در يك تحقيق ديگر زناني كه تحت درمان با شيوه آي وي اف قرار گرفتند از نظر شش نسخه ژن
MTHR آزمايش شدند. اين ژن در تجزيه اسيد فوليك و انتقال آن به بدن نقش دارد.
زناني كه دو نسخه
cc ژن MTHR را داشتند 76 درصد كمتر از زناني كه نسخه AA اين ژن را داشتند نوزاد زنده بدنيا آورند.
محققان
۹۳۲ زن ديگر را كه بطور طبيعي باردار شده بودند از نظر اين ژن آزمايش كردند.
براي توضيح اينكه چرا اسيد فوليك و سوخت ساز آن احتمال چند قلوزايي را افزايش مي‌دهد تحقيقات بيشستري بايد انجام شود.
گري استاينمان متخصص زنان يك سازوكار احتمالي را كم بودن كلسيم در محيط داخل رحم مادر مي‌داند.
اين سازوكار باعث مي‌شود دسته‌هاي سلولهاي جنيني اوليه از يكديگر و جدا شوند و شانس اينكه اين دسته‌ها در ديواره رحم قرار گرفته و به جنين تبديل شوند افزايش مي‌يابد.
تحقيقات قبلي ارتباطي را ميان تغذيه و دوقلوزايي يافته بود.
بنا به دلايل ناشناخته‌اي مصرف سيب زميني هندي در قبيله‌اي در نيجريه علت افزايش غيرعادي دوقلوزايي بوده است. وقتي اين افراد به شهر مهاجرت مي‌كنند و تغذيه آنها فرق مي‌كند ميزان دوقلوزايي كاهش چشمگيري مي‌يابد.
همچنين هنگامي كه ژاپني‌ها به كاليفرنيا مي‌آيند ميزان دوقلوزايي آنها دو برابر مي‌شود.
نتايج اين تحقيقات در مجله "لانست" منتشر خواهد شد.

 

 

 

 

يك كارشناس مامايي: سونوگرافي در هفته چهارده تا شانزده بارداري را به زنان توصيه كرد

عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشكي جندي شاپور اهواز به زنان باردار توصيه كرد در هفته 14 الی 16 بارداري به منظور تشخيص ناهنجاريهاي مادرزادي نوزاد سونوگرافي كنند.

دكتر"فريبا ليمويي"  افزود: پيش از ماه چهارم بارداري، در صورت ناقص‌الخلقه بودن يا عقب افتادگي ذهني جنين، امكان جلوگيري از ادامه حاملگي با سقط جنين امكان پذير است.
وي اضافه كرد: قانون در اين گونه موارد تا قبل از ماه چهارم بارداري اجازه سقط جنين طبي را مي‌دهد اما پس از آن حتي اگر ناهنجاريها شديد هم باشند، به دليل دميدن روح اين كار غيرقانوني است.
وي اظهار داشت: در طول سالها
ی 82 و 83 تنها يك چهارم مادراني كه براي گرفتن مجوز سقط جنين طبي به پزشك قانوني درخوزستان مراجعه كرده بودند، به دليل رعايت اين فاصله زماني، توانستند مجوز سقط جنين طبي دريافت كنند.
اين استاد دانشگاه ادامه داد: سختي و رنجي كه نگهداري كودك عقب افتاده ذهني و ناقص‌الخلقه براي خانواده‌ها دارد و بار مالي اين نگهداري براي خانواده و دولت، مسايلي است كه نمي‌توان از آنها چشم پوشي كرد.
ليمويي اهم ناهنجاري‌هاي جنيني را آنانسفالي، آنانسفالوسلي، هيدروسفالي، هيدروليسي نام برد.

 

 

 

 

 

اجراي تكنيك تخليه هيجاني كودكان آسيبهاي رواني را كاهش مي‌ دهد

اجراي موفق تكنيك تخليه هيجاني كودكان آسيبهاي رواني را پس از حوادث غير مترقبه كاهش مي‌هد.
دكتر "منصور ترابي" روانپزشك روز پنجشنبه در دومين روز كارگاه آموزش بهداشت روان در دزفول مقاله خود با عنوان افكار و خاطرات مزاحم گفت: اين تكنيك در سه مرحله سازماندهي، جايگزيني آرامش به جاي اضطراب و نيز خاطره خوش بجاي خاطرات ناخوشايند انجام مي‌شود.
وي افزود: در تكنيك تخليه هيجاني كودكان در مرحله اول پس از سازماندهي آنها در گروههاي هم سال هشت و
۱۴سال به آنان كمك مي‌كنيم تا خاطرات خود را از صحنه حادثه بدون كم و كاستي به راحتي بيان كنند.
ترابي اظهارداشت: در مرحله دوم اين تكنيك آنها ياد مي‌گيرند چگونه‌احساس اضطراب خود را در بيان خاطره بااحساس آرامش جايگزين كنند و در مرحله سوم مي آموزند به چه نحو خاطره ناخوشايند را با خاطره خوش جايگزين كنند واگر هم به ياد خاطره وحشتناك بيافتند دچار اضطراب نشوند.
اين روانپزشك بااشاره به اينكه افراد در حوادث طبيعي و غيرطبيعي صحنه هاي استرس زا نظير تخريب منازل، اجساد كشته‌ها و زخميها را مي‌بينند و به درجات مختلف دچارفشارها و اثرات نامطلوبي مي‌شوند گفت: هدف متخصصان بهداشت روان ارايه برنامه‌هايي بمنظور كاهش استرس هاو آثاراحتمالي آنها برعملكرد رواني ،اجتماعي و شغلي افراد است.
ترابي افزود: اگر اين سه مرحله با موفقيت انجام شوند
۹۰درصد مشكلات و تنش‌هاي روحي كودكان و نوجوانان كه ممكن است زندگي راحت راتا آخر عمراز آنها سلب كند از بين مي‌رود.
وي اضافه كرد:
۱۰ درصد باقي مانده كودكان نيز نيازمند مشاوره‌هاي فني تر و درمان‌هاي تخصصي تر هستند.

اين روانپزشك گفت: تنوع ، كيفيت و سرعت خدمات كارشناسان بهداشت روان در كشور پس از مواجه به بلاياي طبيعي به سطح بالايي رسيده است.
در ادامه اين كارگاه آموزشي دكتر "مصطفي سخاوت " روانپزشك در موضوع‌هاي اجتناب ،سوگ در كودكان و "رضا قربان شوهي زاده" كارشناس مسوول بهداشت روان دزفول در زمينه برانگيختگي سخنراني كردند.
 

 

 

بين حمايت اجتماعي زنان باردار و كاهش غم سزارين درآنها رابطه وجود دارد

عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشكي بندرعباس گفت: بين ميزان حمايت اجتماعي زنان باردار و كاهش غم سزارين در آنها رابطه وجود دارد.
"صديقه عابديني" پنج‌شنبه در همايش دو روزه دستاوردهاي پژوهشي در مامايي كه در اهواز برگزار شد افزود: پس از زايمان، اغلب زنان دچار افسردگيهاي مختلفي مي‌شوند كه غم سزارين و غم شير از جمله آنهاست.
وي اضافه كرد: بر روي
۱۵۰ نفر از زنان بارداري كه در دو بيمارستان شهر بندرعباس سزارين شدند، به روش توصيفي تحليلي دو گروه و با استفاده از پرسشنامه مطالعه‌اي انجام شد.
عابديني ادامه داد: اين پژوهش نشان داد، غم سزارين در زنان بارداري كه از حمايت اجتماعي خوبي برخوردارند كمتر است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشكي بندرعباس گفت: غم پس از سزارين، عارضه شايعي است كه در صورت بي‌توجهي مي‌تواند به سمت افسردگي پيشروي كرده و سلامت مادر و كودك را در معرض خطر قرار دهد.
اين محقق افزود: همچنين، با توجه به اينكه نوع حمايتهاي اجتماعي مورد نياز زنان در فرهنگهاي مختلف متفاوت است، شناخت و تامين آنها در پيشگيري از غم پس از سزارين اهميت شاياني دارد.


 

گذران سلامت دوران بارداري با حمايت همسر ارتباط دارد

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد واحد لار پنجشنبه در همايش دستاوردهاي پژوهشي در مامايي كه در اهواز برگزار شد گفت: گذران سلامت دوران بارداري با حمايت همسر ارتباط دارد.
"فاطمه رحمانيان" افزود: اين مطالعه در سط
ح 33 مركز درماني شهر لار بر روی 164 مردي كه در يك روز همسر باردار خود را براي معاينه آورده بودند انجام شده است.
اين محقق روش كار خود را استفاده از پرسشنامه و مصاحبه ذكر كرد و اظهار داشت: يافته‌هاي اين پژوهش نشان داد ميزان آگاهي مردان در جامعه آماري در مورد تغذيه مناسب مادر در دوران بارداري اندك بود.
وي گفت: بيش از نيمي از مردان جامعه آماري مورد مطالعه، مراكز درماني نزديك محل زندگي خود را براي مراجعه در وضعيت اضطراري نمي‌شناختند.
رحمانيان افزود: تنها چهار درصد مردان سيگاري جامعه آماري مورد مطالعه در دوران بارداري همسرشان، براي كشيدن سيگار به بيرون منزل مي‌رفتند.
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد لار اضافه كرد:
۸۵ درصد جامعه آماري مورد مطالعه، در طول دوره بارداري همسر خود تغييري در رفتارشان از نظر كمك در امور منزل و حمايت‌هاي عاطفي نداده بودند.
وي ادامه داد
: 43 درصد جامعه آماري، تنظيم خانواده را يك وظيفه زنانه مي‌دانستند و 30 درصد حاملگي همسر خود را ناخواسته عنوان كردند.
رحمانيان گفت: آزمون همبستگي نشان داد بين حمايت مردان و مراجعه منظم زنان باردار براي مراقبتهاي پزشكي رابطه معني داري دارد.
وي افزود: گرچه نقش اجتماعي مردان و زنان عوض شده و جامعه زنان را براي پذيرش مسووليتهاي اجتماعي پذيرفته است، اما هنوز عمده نقش تربيت فرزند و رسيدگي به امور منزل بر عهده زنان است.
اين محقق اضافه كرد: اين در حالي است كه حمايتهاي اجتماعي چنداني از مادران نمي‌شوند و حتي شرايط كار مادران شاغل با مردان يكسان است.
وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه ايجاد حمايتهاي اجتماعي زمان بر است و تا زماني كه زنان نقش چنداني در عرصه سياستگزاري كشور نداشته باشند ايجاد تغيير نگرش دشوار به نظر مي‌رسد، حمايت اجتماعي همسران مي‌تواند فشارهاي وارده بر مادران را بكاهد.
رحمانيان گفت: استفاده از رسانه‌هاي جمعي براي ارتقاي سطح آگاهيهاي عمومي در اين زمينه مي‌تواند بسيار موثر باشد.

 

استفاده از عينك آفتابي يك ضرورت است

با فرا رسيدن تابستان، چشمها در معرض خطرات تشعشع ماوراي بنفش قرار گرفته است.
پايگاه اينترنتي "نيوز" روز شنبه نوشت: اگر چشمها به مدت طولاني در معرض اين تشعشع قرار گيرد، سطح رويي چشم مي‌سوزد و عوارضي همچون "آب مرواريد"، "ضعف بينايي" و "لكه در چشم" به وجود مي‌آورد.
"نيوز" به نقل از "دانيل گارت" معاون يك موسسه پيشگيري از كوري در آمريكا نوشت:"هرچه از نگهداري و محافظت همه روزه چشمها بگوييم، كم گفته‌ايم.
حتي وقتي كه هوا ابري است، تشعشعات خطرناك فرابنفش خورشيد، آثار خود را روي چشم، بر جاي مي‌گذارد."
"گارت" تاكيد مي‌كند كه آثار ناگوار تشعشعات فرابنفش بر روي چشم، به مرور زمان ايجاد مي‌شود."
وي مي‌گويد: درست است كه عينك آفتابي چشم را محافظت مي‌كند، اما موقع خريد عينك به نوع آن بايد توجه شود. نبايد تصور شود كه وجود يك سايه در عينك آفتابي، چشم را از تشعشعات خورشيد نگاه مي‌دارد.
اما محافظت از چشم هزينه زيادي ندارد، زيرا عينك‌هاي زيادي وجود دارند كه قادرند از
۹۹ تا ۱۰۰ درصد تشعشعات خورشيد، جلوگيري كنند.
افرادي كه چشم خود را براي بيماري "آب مرواريد" يا بيماريهاي شبكيه چشم، عمل كرده‌اند يا افرادي كه از داروهايي همچون "تتراساكلين"،"قرصهاي كنترل مواليد" و "داروهاي آرام بخش" استفاده مي‌كنند، در برابر تشعشعات ماوراي بنفش خورشيد، آسيب پذيرتر هستند.
همچنين كودكان نسبت به بزرگ سالان، در مقابل اين تشعشعات آسيب پذيرتر هستند، زيرا آنها مايلند بيشتر در فضاي باز بازي كنند. به همين دليل، والدين موظف هستند كه براساس موارد زير از چشم آنان محافظت كنند:
* خريد عينك آفتابي براي محافظت چشم در مقابل تشعشع ماوراي بنفش خورشيد
* از كلاه لبه دار استفاده شود
* علاوه بر مناسبت عينك با صورت، بايد مراقب بود كه چشم، از زواياي كنار عينك نيز، صدمه نبيند
 

چگونه از ويژگي نفاخ بودن دانه‌هاي حبوبا بكاهي
محققان ونزوئلايي اعلام كردند كه تخمير دانه‌هاي حبوبات پيش از طبخ، از گاز موجود در آن‌ها كه باعث نفخ مي‌شود كاسته و همچنين كيفيت تغذيه‌اي آن‌ها را نيز افزايش مي‌دهد.
حالت نفخ زماني بروز مي‌كند كه باكتري‌هايي كه در روده بزرگ زندگي مي‌كنند ناچار به تجزيه كردن تركيبات غذايي مي‌شوند كه در قسمت‌هاي فوقاني دستگاه گوارشي هضم نشده‌اند و اين تجزيه كردن گاز توليد مي‌كند.
محققان در گزارشي در مجله علوم غذايي و كشاورزي اعلام كرده‌اند كه تخمير دانه‌هاي حبوبات مي‌تواند تا درصد زيادي از اين تركيبات توليد كننده گاز بكاهد.
محققان دانشگاه سيمون بوليوار همچنين در گزارش خود آورده‌اند كه وقتي حبوبات تخمير شده طبخ مي‌شوند، مقدار ريزمغذي‌هاي موجود در آن‌ها كه قابل هضم و جذب شدن هستند به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا مي‌كند.
حبوبات منابع مهم تغذيه‌اي هستند و اكثر مردم اگر با اين مشكل نفخ كردن مواجه نشوند تمايل به خوردن اين محصولات دارند.

 

درد ناشي از رشد اندامها از شايعترين دردهاي كودكان است

بر اساس تحقيقات و بررسي‌هاي مختلف يكي از شايعترين دردهاي كودكان درد ناشي از رشد اندامها معروف به "درد رشد" است كه در بيشتر موارد باعث مراجعه به پزشك مي‌شود.
"درد رشد " به دردي گفته مي‌شود كه حداقل سه ماه طول بكشد و غالبا در اندام تحتاني و موقع شب رخ مي‌دهد ،اين نوع دردها معمولا بدون درمان خاصي برطرف مي‌شوند.
در يك تحقيق طي يك دوره سه ساله كودكا
ن 18 ماهه تا 12ساله مراجعه كننده به كلينيك كودكان دانشگاه آزاد اسلامي مشهد مورد بررسي قرار گرفتند.

بر پايه اين تحقيق شايعترين گروه سني مبتلا به درد رشد گروه سنی
2  تا 9 سال با فراوانی 87 درصد بود كه از اين بین 179 نفر (60 درصد)  پسر و 119 نفر (40 درصد) دختر بود.
در بيشتر موارد محل درد ،اندام تحتاني با فراواني
۹۸ درصد و زمان بروز آن هنگام شب بوده كه تا فرارسيدن صبح، درد هم رفع مي‌شده است.در تمام موارد هيچگونه علايم موضعي شامل گرمي،قرمزي ،تورم و علايم سيستميك مشاهده نشد.
بر پايه اين تحقيق تعداد گلبول‌هاي سفيد خون د
ر 245 كودك يعني ۸۲ درصد موارد طبيعي و در بيشتر موارد یعنی 97 درصد آنها تعداد گلبول هاي سفيد خون كمتر از 30 نرمال بود.
بر اساس اين تحقيق با توجه به شيوع قابل توجه "درد رشد" در كودكان در بيشتر موارد با اخذ شرح حال و معاينه دقيق و تطابق آن با معيارهاي مشخص باليني تشخيص اين نوع از درد بدون انجام معاينات پرهزينه امكان پذير است.
در صورت شك پزشك و يا نگراني والدين براي تشخيص درد رشد كودكان درخواست
 CBCو ESR بهترين تست اسكرينينگ مي‌باشد.
 

هندوانه خاصيت ضد سرطاني و ضد التهابي دارد

هندوانه نه تنها براي روزهاي داغ تابستان ميوه بسيار مناسبي است بلكه همچنين مي‌تواند به فرو نشاندن التهاب ناشي از ناراحتي‌ها و مشكلاتي چون آسم، آترواسكلروز، ديابت، سرطان روده و آرتروز كمك كند.
ميوه شيرين و آبدار هندوانه در واقع با تعدادي از مهمترين انواع انتي اكسيدانها در طبيعت بسته بندي شده است هندوانه منبع سرشار از ويتامين سي و نيز منبع غني از ويتامين A به ويژه بتاكاروتن است.
همچنين هندوانه‌اي كه رنگ صورتي داشته باشد منبع يك آنتي اكسيدان قدرتمند كاروتنديري بنام ليكوپن است. اين آنتي اكسيدان‌هاي قدرتمند در سر تا سر بدن حركت كرده و راديكال‌هاي آزاد را خنثي مي‌كنند راديكال‌هاي آزاد موادي در بدن هستند كه مي‌توانند آسيب زيادي به بدن وارد كنند راديكال‌هاي آزاد مي‌توانند كلسترول موجود در خون را اكسيده كرده و باعث چسبيدن آن به ديواره‌هاي رگ‌هاي خوني شود كه اين حالت منجر به بروز سكته مغزي يا قلبي شود. اين مواد همچنين با فشار آوردن به مجاري تنفسي باعث بسته شدن آن‌ها شده و حملات آسم را تشديد مي‌كنند راديكال‌هاي آزاد همچنين التهاب ناشي از آرتروز و پوكي استخوان و التهاب مفاصل را موجب شده و آسيب‌ها مفاصل را موجب مي‌شود نيز با آسيب رساندن به سلول‌ها در روده مي‌توانند سلول‌هاي سالم را به سلول‌هاي سرطاني تبديل كنند. خوشبختانه ويتامين
C و بتاكاروتن براي رهاي يافتن از اين مولكول‌هاي مضر بسيار كارآمد و مناسب هستند و بنابراين از بروز چنين آسيب‌هايي جلوگيري مي‌كنند در واقع همانطور كه در طيف وسيعي از مطالعات و پژوهش‌هاي علمي سال‌هاي اخير مشخص شده مصرف مقادير زيادي ويتامين C و بتاكاروتن تاثير قابل ملاحظه‌اي در كاهش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، كاهش اسپاسم‌ها و گرفتگي‌هاي مجاري تنفسي، كاهش خطر ابتلا به سرطان روده و نيز كاهش علايم بيماري‌هاي التهاب مفاصل و آرتروز بر جاي مي‌گذارد.
هندوانه همچنين سرشار از ويتامين‌هاي گروه
B است كه براي توليد انرژي ضروري هستند.
اين ميوه به علاوه منبع بسيار غني از ويتامين
B1 و B2، منيزيم و پتاسيم است.
لازم به ذكر است از آنجا كه اين ميوه حاوي مقدار زيادي آب بوده و به نسبت ديگر ميوه‌ها كالري كمتري دارد، لذا در هر كالري آن مقدار بيشتري از ويژه ريزه مغذي‌ها وجود دارند.
هندوانه همچنين منبع غني از كارتئوئيدي موسوم به ليكوپن است. اين كاروتنوئيد به مقادير زيادي در گوجه فرنگي، به ويژه گوجه فرنگي پخته وجود دارد.
مطالعات نشان داده است كه ليكوپن خواص ضد سرطاني قدرتمندي دارد.
مهمترين سرطان‌هايي كه مصرف مواد غذايي حاوي ليكوپن در پيشگيري از ابتلا به آن‌ها تاثير دارد عبارتند از سرطان پروستات، سرطان سينه، سرطان اعضاي داخل شكمي، سرطان ريه و سرطان انتهاي روده است.
طبق مطالعات انجام شده درباره درصد مواد مغذي موجود در هندوانه، هر فنجان از اين ميوه حاوي ‌48/64 كالري انرژي، ‌14/59 ميلي‌گرم ويتامين
c به ارزش روزانه ‌24/3 درصد، ‌556/32 واحد بين‌المللي ويتامين A به ارزش روزانه ‌11/1 درصد، ‌0/22 ميلي‌گرم ويتامين B6 (پيريدوكسين) به ارزش روزانه ‌11/0 درصد، ‌176/32 ميلي گرم پتاسيم به ارزش روزانه ‌5/0 درصد، ‌0/12 ميلي‌گرم ويتامين B1 يا ويتامين به ارزش روزانه ‌8/0 درصد و بالاخره ‌16/72 ميلي‌گرم منيزيم به ارزش روزانه ‌4/2 درصد است.

  

پزشكان مي‌گويند يكي از مرگبارترين سم‌هاي جهان مي‌تواند يكي از شايع‌ترين و شديدترين دردها يعني انواع مختلف سردرد را تسكين دهد.
به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از سن آنتونيو، محققان در نشست ساليانه انجمن درد آمريكا كه در سن آنتونيو در تگزارس برگزار شد، گفتند تزريق مقدار بسيار كم سم بوتولينوم سردرد را برطرف مي‌كند. خوردن اين سم كشنده است.
"برادلي كارپنتير" متخصص درد در ساليناس در كاليفرنيا گفت، در يك مورد، انواع درمان‌ها براي تسكين سردرد يك زن از جمله درمان با داروهاي مخدر و داروهاي ضد حمله بي‌تاثير بود و وي همچنان از حملات عصبي ناحيه پشت سر رنج مي‌برد.
اين نوع سردرد ار ناحيه پشت جمجمه آغاز مي‌شود و به ناحيه جلو جمجمه گسترش مي‌يابد كه اغلب هميشه در يك سمت سر است. اين درد به حدي شديد است كه گويي جسم سختي به چشم فرو مي‌رود.
كارپنتير در تلاش براي درمان درد اين زن، سم بوتولينوم نوع آ (بوتاكس) را به نزديكي عصب ناحيه پشت سر در پشت و زير گوش وي تزريق كرد.
پس از اين تزريق درد ناشي از سردردهاي مداوم بطور چشمگيري فروكش كرد.
اين تزريق حدود دو ماه بعد با شكل ديگري از سم به نام "بوتولينوم نوع ب (مايوبلوك) تكرار شد كه مدت زمان تسكين سردرد طولاني‌تر بود.
"اين دارو براي اين نوع درمان و هر نوع سردردي تاييد نشده است، اما بسياري از پزشكان دريافته‌اند اين دارو به بيماران كمك مي‌كند."
كارپنتير در گزارش خود در نشست
APS گفت در مجموع شش بيمار با سم بوتولينوم درمان شده‌اند.
ميانگين مدت زمان خلاصي از سردرد حدود سه ماه طول كشيد.
"جان كلود كروز" پزشك ديگري كه از سم بوتولينوم استفاده كرده است و مديريت موسسه مراقبت از درد و سردرد را در دالاس واقع در تگزاس به عهده دارد گفت براي درمان بيماران مبتلا به ميگرن‌هاي غيرقابل كنترل با منشاء گردني كار را با تزريق‌هاي زير جلدي آغاز كرده است

 

مصرف گياه " ترخون " براي تنظيم خون مفيد اس
استاديار دانشگاه تهران گفت: مصرف گياه خوراكي " ترخون " براي تنظيم خون افراد بسيار مناسب و موثر است.
دكتر" اكبر عرب‌حسيني " در همايش گياهان دارويي ، ادويه‌اي و معطر در دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد افزود: استفاده از گياه ترخون موجب جلوگيري از افزايش فشار خون در بين افراد مبتلا به اين بيماري مي‌شود.

به گفته وي، در گذشته‌هاي دور نيز از اين گياه براي كاهش سردردهاي مزن استفاده مي‌شد و امروز نيز مصرف اين گياه براي كاهش سردردها كاربرد دارد.
استاديار دانشگاه تهران اظهار داشت: هم‌اكنون ترخون در دو واريته روسي و فرانسوي در جهان كشت مي‌شود.
وي يادآور شد: ترخون ايراني از نوع ترخون فرانسوي و خوراكي است و از طريق ريشه تكثير مي‌شود، ولي ترخون روسي براي مصارف توليد دارو مي‌باشد كه از طريق بذر قابل تكثير مي‌باشد.
استاديار دانشگاه تهران بيان كرد: ترخون كشت شده در ايران به دليل نبود آفات و بهزراعي كيفيت بسيار بالايي دارد، اما انسانس هاي خارجي اين گياه كيفيت بهتري را دارند.
وي گفت: با استفاده صحيح و استفاده از روشهاي علمي، مي‌توان در فراوري و خشك كردن اين گياه گامهاي بلندي برداشت.

 

يازده سالگي سن مهمي در چاقي كودكان است

محققان مي‌گويند كودكاني كه در سن ۱۱سالگي مشكل چاقي يا اضافه وزن دارند بيشتر احتمال دارد اضافه وزن آنها تا دوران بزرگسالي نيز ادامه پيدا كند.
به گزارش پايگاه اينترنتي رويترز، دانشمندان يونيورسيتي كالج لندن حدو
د 6 هزار كودك انگليسي را مدت پنج سال بررسي كردند و دريافتند حدود يك چهارم اين افراد به هنگام ورود به دبيرستان مشكل اضافه وزن دارند.
جين واردل سرپرست اين تحقيق گفت كودكاني كه از سن
11سالگي وارد اين تحقيق شدند و اضافه وزن داشتند در تمام مدت پنج سال انجام اين تحقيق لاغر نشدند.
اين تحقيق كه در شماره آنلاين مجله

 British Medical Journalمنتشر شده است نشان مي‌دهد تا سن 11سالگي زمينه داشتن اضافه وزن يا چاقي مشخص شده است.
به نظر مي‌رسد چاقي در سن 11
سالگي چاقي دايمي باشد.
اين يافته‌ها هرچند در مورد كودكان انگليسي است، اما دليلي ندارد كه همين پديده در ديگر كشورها نيز مشاهده نشود.
چاقي كودكان بخشي از همه‌گيري چاقي در جامعه است. اين تحقيق نشان مي‌دهد سن شروع چاقي دايمي كاهش يافته است.

كارشناسان پيش بيني مي‌كنند ميزان چاقي در كودكان در بيشتر قسمتهاي جهان تا پايان اين دهه افزايش يابد. در اروپا شمار كودكان چاق به 26 ميليون تن خواهد رسيد. خطر ابتلا به ديابت نوع دوم، ازدياد فشار خون، كلسترول بالاي خون و سرطان آينده كودكان چاق را تهديد مي‌كند.
در اين تحقيق مشخص شد 29
درصد دختران مشكل چاقي يا اضافه وزن دارند كه در مقايسه با پسران بيشتر است. اين ميزان در دختران سياهپوست 38 درصد و در دختران آسيايی 20 درصد است.
تفاوت وزن چنداني بين پسران نژادهاي مختلف وجود ندارد، اما 31
درصد دانش آموزان طبقات پايين اجتماعي اقتصادي اضافه وزن دارند.
واردل مي‌گويد ارتباط نژاد و جنسيت با اضافه وزن مسئله مهمي است كه بايد بررسي شود.
تغيير در رژيم غذايي، كم تحركي و گذراندن مدت زيادي در جلو تلويزيون و رايانه در افزايش چاقي نقش دارند. آمريكاي شمالي، اروپا، و بخشهايي از غرب اقيانوسيه بالاترين شيوع چاقي در كودكان را دارد
  

املاح موجود در آب از عوامل ايجاد سنگ كليه است

فوق تخصص نفرولوژي (بيماري‌هاي كليه و مجاري ادرار) گفت: وجود املاح در آب برخي نقاط كشور دومين عامل ايجاد سنگهاي كليوي بعد از مسايل‌ارثي و ژنتيكي است.
دكتر"جواد مقتدري"روز يكشنبه در همايش يكروزه بازآموزي بيماري‌هاي كليه ويژه متخصصين در"تالار زيتون"دانشگاه علوم پزشكي اصفهان افزود: اين بيماري به دليل وجود املاح در آب در برخي نقاط كشور مانند نواحي جنوبي و اطراف كوير ايران بيشتر از نواحي شمالي شايع است.
وي گفت: املاح موجود در آب باعث حلاليت زياد ادرار و تغييراتي در ميزان "منيزيوم" و "سيترات" مي‌شود كه از عوامل رسوب املاح در كليه و ايجاد سنگ به شمار مي‌رود.
وي اضافه كرد: ميزان اسيد اوريك افرادي كه مقدار زيادي گوشت مصرف مي‌كنند و به اصطلاح مواد" پورين"(دار) بيش از حد نياز به بدنشان مي‌رسد، بالا مي‌رود كه اين عاملي در تشكيل هسته اوليه سنگهاي كليه است.
وي گفت: در برخي نقاط كشور مصرف بيش از اندازه فندق و ويتامين "ث" باعث بالا رفتن "اگزالات" در ادرار مي‌شود و سنگ كليه را به وجود مي‌آورد.
اين پزشك درباره پيشگيري از ايجاد سنگ كليه گفت: بهترين راه جلوگيري از بيماريهاي كليوي استفاده از آب ميوه ، مراجعه به پزشك، جدي شمردن مسائل وراثت و ژنتيك و رعايت تغذيه مناسب و نوشيدن آب فراوان است.
 

 

  

صفحه دوم: ورزشي

در صفه ورزشی مجله ما بر عکس تمامی مجلات كه در مورد ورزشکاران تیمهای  ورزشی و مسائل حاشیه ای ورزش صحبت مي کنند من سعی کردم در مورد چگونه شاد زندگی کردن با ورزش و راههای سلامتی با  ورزش را شما عزیزان بنویسم اما در كنار اگر خبر جالب و يا زندگی نامه ورزشکاری جالب بود را براي شما مینویسم تا استفاده كنيد . دركل باید بگویم سعی ميكنم مطالب متفاوتی را بنویسم .

در صفه ورزشی امروز ادامه مقاله قبلي را كه در مورد درمان افسردگی با ورزش بود را مي نويسم.

درمان افسردگی با ورزش: قسمت دوم 

در مطالعه ديگري به وسيله گريست و همكارانش (۱۹۸۴)، ۶۰ آزمودني مبتلا به افسردگي خفيف به طور تصادفي به يكي از سه وضعيت درماني يعني ورزش، گروه درماني(۲) و آرامش آموزي گمارده شدند. پس از ۱۲ هفته درمان سطح افسردگي، اضطراب و حساسيت بين فردي آزمودني هاي سه گروه ارزيابي شد. تحليل نتايج نشان دهنده بهبود هر سه گروه در مقايسه با قبل از درمان بود، ولي هيچ تفاوت بين گروهي يافت نشد. در پيگيري سه ماهه آزمودني ها، مشخص شد كه درمان ورزشي و آرامش آموزي در مقايسه با گروه درماني، اثرات درماني پاياتري داشته اند. گريست نتيجه گرفت آزمودني هاي شركت كننده در درمان ورزشي و آرامش آموزي مهارتهاي جديدي را فرا گرفته اند كه مي توانند آنها را بعد از اتمام درمان نيز به كار گيرند و اين امر دليل ماندگاري اثرات درماني در آنها است.(نعمت الله زاده ماهاني، كاظم، پژوهشهاي روانشناختي).
دوين و همكارانش (۱۹۸۳) در مطالعه ديگري، اثر استفاده از دويدن و تمرين با وزنه
(۳) را در درمان ۴۱ زن كه مطابق معيارهاي تشخيصي RDC (اسپيتز، انديكت و رابينز، ۱۹۷۸ ) مبتلا به افسردگي بزرگ بودند، بررسي كردند.آنها از نمره هاي پرسشنامه افسردگي بك (۴)(BDI) و نمره هاي مقياس افسردگي هاميلتون(۵) (HRSD) به عنوان شاخص تغييرهاي درماني استفاده كردند. زنان مبتلا به افسردگي به طور تصادفي به سه گروه- گروه «ورزش دو»، «گروه «تمرين با وزنه» و «گروه گواه (ايست انتظار)» تقسيم شدند. درمان به مدت ۸ هفته ادامه داشت و شامل ۴ بار تمرين ۳۰ دقيقه اي در هر هفته بود. نتايج ارزيابيهاي انجام شده پس از پايان درمان و در پيگيري يك ماهه پس از درمان نشان داد كه نمره هاي افسردگي گروه هاي ورزشي- دويدن و تمرين با وزنه- كاهش معني داري يافته است. پيامد درمان با دو گروهي كه با ورزش درمان مي شدند، تفاوتي نداشت. دوين و همكارانش نتيجه گرفتند كه هم ورزشهاي حركتي و سرعتي (مثل دويدن) و هم تمرينهاي قدرتي (مثل تمرين با وزنه) اثر ضد افسردگي دارند. آنان چيره دستي در انجام يك مهارت و يا افزايش احساس خودتوانمندي(۶) را به عنوان مكانيسم احتمالي تغييرات حاصل از ورزش معرفي كردند. (نعمت الله زاده ماهاني، كاظم، پژوهشهاي روانشناختي).
در پژوهشي ديگر، مك كنن و هولمز (۱۹۸۴)اثر ورزش و آرامش آموزي(۷) را بر افسردگي
نمونه اي ۴۳ نفره از زنان دانشجو بررسي كردند. اين دانشجويان براساس نمره هايشان در پرسشنامه افسردگي بك- نمره هاي بالاتر از ۱۴ در ارزيابي اوليه- انتخاب شدند. قبل از شروع درمان همه آنها به پرسشنامه افسردگي بك پاسخ دادند و آمادگي جسماني آنها ارزيابي شد. سپس به سه گروه (ورزش دو، گروه آرامش آموزي و گروه گواه بدون درمان) تقسيم شدند. درمان ۱۰ هفته به طول انجاميد. اين پژوهش نشان داد كه نمره هاي افسردگي گروه درمان با ورزش دو در مقايسه با گروه آرامش آموزي و گروه گواه بدون درمان كاهش معني دار يافته است.
فرمونت و كريگهد(۱۹۸۴) اثر درماني دويدن، شناخت درماني و
شناخت درماني توأم با درمان ورزشي را در افسردگي ۴۹ مرد مبتلا به افسردگي خفيف تا متوسط بررسي كردند. آنها در پژوهش خود از گروه گواه بدون درمان استفاده نكردند، چون اعتقاد داشتند پژوهشهاي مختلفي نشان داده است كه هم درمان با ورزش و هم شناخت درماني در مقايسه با گروه گواه بدون درمان، اثر ضد افسردگي دارند.(نعمت الله زاده ماهاني، كاظم، پژوهشهاي روانشناختي).
تحقيقات و بررسي هاي فرمونت و كريگهد ۱۹۸۴
نشان داد كه دويدن در درمان افسردگي خفيف و متوسط به اندازه شناخت درماني و شناخت درماني توأم با ورزش مؤثر است. از هفته پنجم درمان، كاهش معني داري در نمره هاي پرسشنامه افسردگي بك (BDI) پديد آمد. اين كاهش در پيگيري ۲ ماهه نيز باقي مانده بود. هر سه شيوه درماني براي افسردگي خفيف و متوسط به يك اندازه مؤثر بودند. همچنين اين پژوهش نشان داد كه بين نمره هاي پرسشنامه افسردگي بك و شاخص تغيير در آمادگي جسماني (بهبود ضربان قلب) همبستگي وجود ندارد.
با توجه به پژوهشهاي انجام شده،
اين حقيقت كه انجام تمرينات ورزشي در درمان افسردگي نقش مهم و مؤثري دارند، تأييد مي شود، البته بايد در نظر گرفت كه افسردگي در هر سطحي را نمي توان به وسيله تمرينات ورزشي درمان و يا حداقل تأثيرات زيادي در جهت بهبود آن ايجاد كرد. در كل بايد گفت تنها افسردگي هاي خفيف و متوسط كه تغييرات نه چندان جدي در شخصيت و خلق فرد ايجاد مي كنند و نوع طرز تفكر شخص در جهت گزينش اين درمان به وسيله ورزش مؤثر بوده و موفقيت هاي بيشتر در زمينه چنين درماني، نيازمند به تحقيقات بعدي است.
توجيه فيزيولوژيك و جسماني اثرات ضد افسردگي ورزش

در اين راستا بايد گفت
انجام مرتب و منظم تمرينات ورزشي با شدت و ريتم مناسب (جلسات بي شمار و پي در پي با تنظيم مدت زمان، ميزان و اندازه تمرينات، شدت تمرينات، تعداد دفعات و غيره) باعث بالا رفتن سطح آمادگي جسماني و در نتيجه توانا شدن قلب و عروق در شخص مي شود كه خود باعث كاهش پاسخ به استرسهاي قلبي- عروقي شده و پاسخ هاي هيجاني و رواني شخص را نسبت به استرس نيز كاهش مي دهد. به عبارتي همان طور كه مي دانيم تصوير بدني شامل اندازه قد، وزن، درشتي اندام، قدرت بدني و ... است و لذا با ايجاد و توانايي فيزيكي و بدني به وسيله تمرينات ورزشي اين خودپنداري مثبت كه «من قوي هستم و در مقابل سختيها و مشكلات مقاوم شده ام» قوت گرفته و از لحاظ رواني نيز فرد را در موقعيت خوبي براي مواجهه و مقابله با استرس قرار مي دهد كه خود، واكنشهاي فيزيولوژيك مثبتي را در پي خواهد داشت، به عبارتي همان تصاوير بدني فوق كه خودسازنده خودپنداره شخص هستند، در صورت مثبت بودن، فرد را در مقابل استرس و هيجانات كاذب و آسيب زا حمايت مي كنند و اين مسأله، يكي از مهمترين روشهاي پيشگيري در افراد و بيماران روحي و رواني است كه در مبحث بهداشت رواني به طور كامل به آن پرداخته شده است.
اثرات زيست-شيميايي
ضد افسردگي ورزش
در توجيه ديگري كه در اين مبحث مطرح است، اثرات انتقال دهنده
هاي عصبي در نظر گرفته مي شود. همان طور كه قبلاً گفته شد تأثيرات مثبت ورزش و تمرينات مرتب و منظم ورزشي با شيوه علمي (توجه به اصول علم بدنسازي، علم تغذيه، آموزشهاي لازم و ...) باعث افزايش توان قلب و برون ده قلبي، كاهش ناخالصي هاي موجود در خون (چربي هاي اضافي، كنترل ميزان قند خون و سموم و دفع آنها و ...) و همچنين باعث ايجاد نظم در سيستمهاي مختلف گردش خون، تنفس، گوارش، اعصاب و ديگر قسمتها شده و كاركردهاي آنان را تسهيل و ترميم مي كند. در ضمن ايجاد نظم در ترشح غدد درون ريز بدن كه اثرات انكارناپذيري بر خلق و خو و ايجاد تنش و ناراحتي هاي فيزيولوژيكي دارند، همه از مزاياي تمرينات منظم ورزشي است. در يكي از مباحث مهم در زمينه ايجاد بيماريهاي رواني، بحث پيرامون انتقال دهنده هاي عصبي و عدم كاركرد صحيح آن (كاهش يا افزايش دوپامينو سروتونين و...) در بروز بيماريهاي رواني انكارناپذير است و يكي ديگر از تأثيرات مثبت ورزش تنظيم در ميزان انتقال دهنده هاي عصبي در سلول عصبي و در نتيجه تعادل و توازن در كاركرد عصبي شخص و كاهش حالت نابهنجاري هاي رواني است.
توجيه شناختي اثرات ضد افسردگي ورزش

در زمينه توجيه شناسي مبحث، بيشتر
توجهمان بر خواص رواني ناشي از اثرات ايجاد خودتواني در فرد است كه خود زمينه اي مثبت جهت ايجاد تغييرات اساسي در رفتار و طرز تفكر شخص بوجود مي آورد. به عبارتي بايد گفت ما همان گونه احساس مي كنيم كه فكر مي كنيم و يا به گونه اي فكر مي كنيم كه احساس داريم و اين نشان دهنده تأثيرات متقابل دو مقوله احساس و ادراك در حافظه شخص است. بنابراين افسردگي چون واكنشي احساس و عاطفي است هرگونه ايجاد طرز تفكر مثبت در ذهنيت فرد افسرده مي تواند منجر به احساس مثبت در او شده و به عكس هر نوع تفكر غلط و غيرمنطقي مي تواند زمينه اي براي يك احساس منفي و در نتيجه افسردگي باشد.
به عنوان مثال يكي از احساسات منفي و شايع يك افسرده، احساس پوچي و بي
ارزشي است، احساس اين كه من حق زنده بودن را با توجه به اين كه بي ارزش و حقير هستم ندارم (اين احساس در مراحل شديدتر مي تواند منجر به خودكشي شود) و همچون انگلي وابسته به ديگران هستم و هيچ كار مثبتي از من سر نمي زند و اين احساسات از لحاظ منطقي و استدلال شخص به صورت منفي ارزيابي شده و به اين نگرش كه «من انسان بدي هستم» يا «من لايق زندگي نيستم» منجر مي شود كه جملگي باعث شدت و افزايش افسردگي و تبديل آن از احساس افسردگي به خلق افسردگي مي شود.
حال در ورزش با ايجاد
خودتواني و بازگرداندن اعتماد به نفس در اين مورد كه «مي توان تغيير كرد» و «مي توان مثبت بود و مثبت زندگي كرد»، زمينه ايجاد احساسات مثبت در جهت زدودن روحيات افسردگي مهيا مي گردد. به وسيله ورزش شخص احساس مي كند مي تواند كنترل زندگي اش را حتي در سخت ترين شرايط در دست داشته باشد، احساس مي كند اراده اش آن قدر مصمم است تا نگذارد ناملايمات زندگي وي را دستخوش پريشاني سازد.
به طور كلي عواملي كه به
وسيله درمانگران در زمينه كاهش افسردگي بيماران مؤثرند عبارتند از:
۱- مراجعين (افسردگان) را در جهتي هدايت كنند كه اينان احساس كنند قادر به كنترل رفتار خود هستند.
۲. بر آموزش مهارتهايي تمركز كنند كه براي بيماران حائز اهميت هستند.
۳. بر استفاده مستقل از مهارتها و تعيين اهداف شخصي تأكيد كنند.
۴. بهبود بيماران را به تسلط خود آنان در مهارتهايي كه آموخته اند، مرتبط سازند.
توجيه
رفتاري خواص ضد افسردگي ورزش
در زمينه رفتاري، مشوقها و تقويت كننده هاي مثبت و
منفي و اثرات آن در افسردگي مدنظر قرار مي گيرد. تقويت كردن رفتار مثبت در يك موجود مي تواند موجب تكرار و ثابت شدن آن شيوه رفتاري در آن موجود شود و عدم تقويت يك رفتار منفي و ناپسند مي تواند باعث فراموشي و ناپديد شدن آن رفتار شود.
سخن آخر

در بررسي هاي انجام شده در مقاله حاضر اثرات ضد افسردگي ورزش در سه حالت دويدن،
كار با وزنه و آرامش آموزي بررسي شده است. مسلماً درمان افسردگي با ورزش همچون درمانهاي ديگر، نيازمند انجام تحقيقات بي شمار بعدي است و براي اجرا و انجام چنين درماني نيازمند به متخصصين روانشناسي و ورزش مي باشد تا جنبه هاي مختلف هر دو رشته را شناخته و به صورت صحيح و علمي از تلفيق آن دو به نحو شايسته و ثمربخش بهره مند شوند.

صفحه چهارم:مذهبي

٬بیش از هزار بار به خدای خود گفتم : " خدایا تو من گنه کار را ببخش ٬ قول میدهم دیگر مرتکب گناه تو نشوم. اما باز گناه کرده ام و بدتر از همه آنکه همان گناه را دوباره تکرار کرده ام!!! اما قربون خدای عزوجل برم که صبوری می کند و باز من را به سوی خود می کشاند و به من توفیق گریه می دهد و من گنه کار را جلوی دیگران رسوا نمی کند و پرده پوشی می کند . قربون خدای کریم و مهربانم برم."

 

پیامبر صل الله علیه و آله می فرماید : اگر آنقدر خطا کنید که خطاهایتان به آسمان برسد و سپس توبه کنید خدا توبه شما را می پذیرد.

 

نبی اکرم (ص) : اگر بندگان گناه نمی کردند ٬ خداوند عزوجل خلقی می آفرید که گناه کنند تا بیامرزدشان که او آمرزگار و رحیم است.

 

پیغمبر (ص) : خداوند تا دم واپسین توبه بنده را می پذیرد.  

 

رسول اکرم (ص) : خداوند با حیا و بخشنده است ٬ وقتی مردی دست های خود را به سوی او بلند کرد ٬ شرم دارد که آن را خالی و نومید باز گرداند.

 

حضرت محمد (ص) : خداوند پرده بنده ای را که یک ذره نیکی در او باشد نمی درد.

 

رسول خدا (ص) : خداوند وقتی خلق را بیافرید بر خویش مقرر داشت که رحمت من بر خشم من غلبه خواهد یافت.

 

نبی اکرم (ص) : خدا به جوان عابد بر فرشتگان مباهات می کند و می گوید بنده مرا بنگرید که بخاطر من از تمایلات خود چشم پوشیده است.

 

پیغمبر (ص) : خداوند گوید تا هنگامی که بنده ام مرا یاد می کند و لبهایش به نام من می جنبد با او هستم.

 

حضرت صادق علیه السلام فرمود : رسول خدا (ص) فرموده است: هر که یک سال پیش از مرگش توبه کند خداوند توبه اش را بپذیرد سپس فرمود : یکسال هر آینه زیاد است ٬ هر که یک ماه پیش از مرگش توبه کند خدا توبه اش را بپذیرد سپس فرمود : یک هفته زیاد است ٬ هر که یک روز پیش از مرگش توبه کند خدا توبه اش را بپذیرد ٬ سپس فرمود : یک روز زیاد است هر که پیش از دیدار مرگ ( ملک الموت ) توبه کند خدا توبه اش را بپذیرد.

 

حالا به نظر شما با داشتن چنین خدايی روا است که ما گناه کنیم ؟؟؟در نظرها بنویسید

صفحه پنجم: جوانان(عاشقانه ها)

سلام به همه جوانان و جوان دلان امیدوارم كه همیشه جوان دل باشيد رسيديم به صفحه ای كه من از همه بیشتر آن را دوست دارم و از آن لذت مي برم امیدوارم كه شما هم از آن لذت ببرید.

در آغاز اين صفحه  به موضوع مهم ازدواج كه مشكل اصلي جوانان ما است میپردازم و به ادامه  مطالبی را كه راجب ازدواج است را مینویسم و بعد به مطالب دیگر این صفه مي پردازیم.

 

زمان ازدواج دائم 

 

طبيعت و آفرينش ويژه انسان،‌ سن ازدواج را تعيين كرده و آن،‌سن بلوغ است. چون پسر در سن شانزده سالگي و دختر در سن ده سالگي به سن بلوغ مي رسد،‌شرعاً مي توانند ازدواج كنند.

ليكن بهتر است ازدواج را تا سنين 20 تا 22 سالگي در پسر و 17 تا 18 سالگي در دختر به تأخير بيندازند. زيرا پسر و دختر در اوائل بلوغ از رشد و تعقل كافي برخوردار نيستند و براي انجام مسؤ‌وليتهاي خانوادگي آمادگي ندارند و ازدواج در اين سنين ممكن است مشكلاتي را به همراه داشته باشد. به علاوه،‌ در دو يا سه سالگي اول بلوغ غريزه جنسي كاملاً بيدار نشده و چندان فشاري بر نوجوان وارد نمي سازد و تحمل آن،‌ چندان برايش دشوار نخواهد بود.

بنابراين مي توان گفت: مناسب ترين سنين براي ازدواج در پسران20 تا 22 سالگي و براي دختران 17 تا 18 سالگي مي باشد. ليكن تاخير ازدواج از سنين مذكور صلاح نيست و ممكن است عوارض سوء‌ جسماني يا رواني يا اجتماعي را به همراه داشته باشد، در اين سنين غريزه جنسي كاملاً بيدار شده، با تمام قدرت تحريك مي شود و جوان را تحت فشار قرار مي دهد.و جز ارضاء‌ مشروع چاره اي نيست. نياز جنسي مانند نياز به آب وغذاست.

مگر به يك انسان گرسنه يا تشنه مي توان گفت: از خوردن آب و غذا خودداري كن؟ مگر كار ديگري،‌حتي ورزش و تفريح و بازي مي تواند انسان گرسنه و تشنه را از فكر غذا و آب منصرف سازد؟ نياز جنسي هم مانند گرسنگي و تشنگي،‌ بلكه به مراتب شديدتر و نيرومندتر از آنها مي باشد. و اگر از طريق مشروع ارضاء نشد ممكن است جوان را به سوي انحراف و گناه بكشد و مهار كردن آن بسيار دشوار است. از عواقب سوء دنيوي و اخروي انحراف جنسي نبايد غفلت كرد. بر فرض اينكه جوان توانست با نيروي ايمان و عفت و حياء، غريزه جنسي را مهار كند و دامن خود را به گناه آلوده نسازد، اما با عواقب سوء‌ رواني و جسماني آن بايد چه كرد؟ بنابراين،‌در سنين معين جز ازدواج چاره اي نيست، و بايد هر چه زودتر ازدواج كرد.

البته تذكر اين نكته را لازم مي دانيم كه آنچه در رابطه با سنين ازدواج گفته شد يك حكم كلي و نسبي است. واقع مطلب اينست كه زمان بلوغ و بيدارشدن كامل نيروي جنسي در افراد يكسان نيست، بلكه افراد در اين جهت متفاوت هستند. اين تفاوتها مي تواند معلول ويژگيهاي جسمي يا آب وهواي منطقه زندگي،يا كيفيت شركت بانوان در اجتماع، يا رفتار پدر و مادر و مقدار تحفظ آنها در امور جنسي باشد. بنابراين مناسب ترين زمان ازدواج هنگامي است كه غريزه جنسي در پسر و دختر بيدار مي شود و آنان را تحت فشار قرار مي دهد. پسر و دختر در چنين زماني بايد خجالت را كنار بگذارند و خواسته و فشار دروني خود را با پدر و مادر در ميان بگذارند و تقاضاي ازدواج كنند. پدر و مادر نيز وظيفه دارند به ياري فرزندشان بشتابند و به وسيله ازدواج جوانان خود را از عوارض سوء‌ انحرافات جنسي مصون سازند.

پيوند مقدّس ازدواج آن چنان مورد توجّه اسلام قرار گرفته،كه هيچ موضوعي در جامعه بشري و مسائل اجتماعي به اندازه آن مورد سفارش قرار نگرفته،و اين خود يكي از دلائل ارزشي اين امر مهم است.
قرآن مجيد كلّيه انسان ها را مخاطب قرار داده،و آنان را براي تزويج افراد مجرّد بسيج مي نمايد و مي گويد:
زنان و مردان بي همسر را همسر دهيد،و حتّي بردگان و كنيزان را نيز در اين مسأله حياتي و انسان ساز فراموش نكنيد،زيرا آنان نيز انسانند،و در امر غريزه جنسي و رفع نياز دچار مشكل مي گردند،و تمام آحاد مردم در رفع اين نياز همگاني، مسؤولند.

و رسول خدا (ص) اولياي فرزندان و سرپرست خانواده ها را مورد توجّه قرار داده و هشدار مي دهد كه مشكلات جنسي فرزندشان را درك كنند، و دوران بحران اين غريزه را در خود فراموش ننمايند، وبه ياد آورند كه آنان در مراحل طغيان اين نيروي قدرتمند با چه مشكلاتي روبرو مي شدند؟!و چه سان در اطفاي آن دچار اضطراب و يا خداي ناكرده گرفتار انحراف و تخلّفات اخلاقي مي گشتند؟
و لذا مي فرمايند:

«
اگر فرزندان به دوران سنين ازدواج برسند،و سرپرست خانواده تمكّن تزويج آنان را داشته باشد،و ليكن سهل انگاري نمايد،چنانچه آنان مرتكب گناهاني گردند،او نيز شريك جرم است!!

آري آئين مبين اسلام تأكيد مي كند فرزندان خويش را در نخستين فرصت مناسب متأهل نموده،و آنان را از كشيده شدن به فساد و فحشا و اضطراب و افسردگي جلوگيري نمائيد.

حضرت امام صادق عليه السّلام مي فرمايند! از جمله سعادت مرد اين است كه دخترش قبل از ديدن خون حيض به خانه بخت منتقل گرديده،و زندگي لذت بخش همسري را آغاز كند.

و در يك حديث نسبتاً مفصّل از رسول خدا آمده است:
اي مردم! امروز جبرئيل امين نابهنگام بر من نازل گرديده،و از سوي پروردگارم دستور داد:بدانيد كه دوشيزگان و جوانان همچون ميوه هاي معطّر و لذّتبخش درختان مي باشند،و بايد به هنگام رسيدن، آنها را چيده و استفاده نمود، وگرنه آنها در برابر آفتاب گرم و بادهاي تند دوامي نداشته و بر روي زمين مي افتند،و در اثر گذشت زمان فاسد و قابل استفاده نمي باشند.

هان اي مردم!دختران خويش را بهنگام رسيدن به بلوغ شوهر دهيد،و بدانيد كه آنان جز شوهر كردن چاره اي ندارند،و الاّ از فساد و انحراف ايمن نخواهند ماند،زيرا آنان نيز بشرند و غريزه جنسي دارند.

نتيجه گيري:
تمام پسران و دختران وظيفه دارند كه در نخستين مراحل بلوغ جنسي و رشد عقلي خود را از رنج «عزوبت» نجات داده،و زندگي بهشتي و لذّت بخش ملكوتي و تشكيل خانواده را شروع نمايند،و از اين طريق بار مسئوليّت بيشتري را به دوش گرفته،و تلاش و فعّاليّت خود را گسترش دهند،و بدانند كه دنياي تجرّد و تنهائي در اين دوران حسّاس بسيار تلخ و نامطلوب است.

و همچنين پدران و مادران آنان از نخستين دوران تولّد فرزندانشان به فكر همين ايّام آنان باشند، و بدانند كه عزيزان و جوانانشان وقتي كه به سنّ بلوغ رسيدند بايد ازدواج كنند،و زندگي و خانواده جداگانه اي را تشكيل دهند،و محيط و فرهنگ ديگري را برگزينند،و مسئوليّتي را كه از كوهها سنگين تر است بر دوش گيرند!و آيا جوانان در مراحل ازدواج به اين رشد عقلي و اجتماعي و مذهبي رسيده اند يا نه؟! و اگر نرسيده اند امكان رسيدن در سنين بالاتر برايشان مقدور است يا خير؟و آيا والدين در قصور آنان مقصر نيستند؟!.

چقدر جوانان زيادي داريم كه در سنين نسبتاً بالاتري به سر مي برند،و سنّ تقويمي آنان از دوران «بلوغ» سال هاي گذشته است ولي هنوز به رشد عقلي واقعي نرسيده اند؟!!

و بسا دختران و پسراني كه در خانه ازدواج و همسري به سر مي برند،ولي بوئي از فرهنگ تشكيل خانواده و رسومات زوجيّت و معاشرت اجتماعي و برخورد با فاميل ها و خانواده همسر را نبرده اند؟!!

خلاصه:تشكيل خانواده و ازدواج،در اوّلين دوران بلوغ مطلوب است به شرط اين كه رشد عقلي و فرهنگي لازم در اين مورد را كسب كرده باشند،و گرنه باعث ندامت و پشيماني خواهد بود.

بعدار این مقاله زیبا در مورد سن ازدواج كه قطا" سوال بسیاری از جوانان و بخصوص عاشقان است  ميريم به بخش زیبايی عاشقانه ها و بعد به بخش سرگرمی میروبم چند تا  لطیفه عاشقانه نیز میگویم

1- عاشقانه ها

عشق

وقتی آموزگارپرسید:عشق چند بخش است؟

یکبار دستم را بالاو پایین آوردم وگفتم:

یک بخش!!

ولی وقتی تورا شناختم،

فهمیدم که عشق سه بخش است:

عطش تورا دیدن

سرور با تو بودن

و اندوه بی تو ماندن...

 

 

 

 

 

 

گفتی خداحافظ .. گفتم خداحافظ
 

از پشت شیشه، تصویر این شهر، دلگیر همیشه

شهر غریب، دلهای غمگین، هوای بی تو، هوای سنگین

خونه ی بی تو، مثل یه زندون، حیف من و تو، حیف عشقمون

خونه ی بی تـــــــو مثل یه زندون حیف من و تو حیف عشقمون

 


حیف تو بود، حیف تو بود، ای گل من

عشق اگه بود، عشق تو بود، ای گل من

حیف تو بود، حیف تو بود، ای قلب من

...
آخر جاده عاشقی تنها شدم

گفتی خداحافظ .. گفتم خداحافظ

گفتی پشیمون، گفتم که هرگز

نفس بریده، دستای لرزون

اشک توی چشمام، حیف نگفتم بمون

 غم یه عــاشـــق .. غم کمی نیست،

چه فایده از اشـــک وقتی، وقتی کسی نیست

درد یه عاشق، درد کمی نیست، چه فایده از اشک،

 وقتی!! وقتی کسی نیست
 

 


حیف تو بود، حیف تو بود، ای گل من،

 عشق اگه بود، عشق تو بود ای گل من
 


حیف تو بود، حیف تو بود، بر باد بری،

 مثل یه قصه ی کهنه شده از یاد بری

گفتی خداحافظ .. گفتم خداحافظ

2- سرگرمی

 

گـلـه مـيـكـرد زِ مـجـنـون لـيـلـي

گـلـه مـيـكـرد زِ مـجـنـون لـيـلـي كـه شـده رابـطـه‌ مـان ايـمـيـلـي
حــيــف ازان رابـطـة انـسـانـي كـه چـنين شـد كـه خـودت ميداني
عـشــق وقـتـي بـشـود دات‌كـامي حـاصلـش نـيـسـت بـجـز نـاكـامـي
نـازنـيـن خـورده مگـر گـرگ تورا؟ برده يا "دات‌كام" و"دات اُرگ" تورا؟
بــهــرت ايـمـيـل زدم پـيشـترك جـاي "سابجكت" نـوشـتم بـه درك
بـه درك گـر دل مـن غمگين است بـه درك گـر غم مـن سنگين است
بـه درك رابـطـه گر خورده تَـرَك قـطـع آنـهم بـه جـهـنـم، بـه درك!
آنـقـدر دلـخـور ازيـن ايـمـيـلـم كـه بـه ايـن رابـطـه هـم بـي ‌مـيـلم
مـرگ لـيـلي، نِت و مِت را ول كن هـمـه را جاي "اوكِي" ، "كنسِل" كن
OFF كـن كـامـپـيـوتـر را جـانـم يـار مـن بـاش و بـبـيـن مـن ON ام
اگـرت حـرفـي و پـيـغـامـي هسـت روي كـاغـذ بـنـويـس بــا دسـت
نــامـه يـك حـالـت ديـگـر دارد خـــط ِ تـو لـطـف ِ مـكـرر دارد
خسته از
Font و زِFormat شده‌ام دلـخـور از گـردالـيِ @ شــده‌ام
كرد "ريـپـلاي" بـه لـيـلـي مـجـنـون كه دلم هست ازين "سابجكت"خون
بـاشـه فـردا تـلـفـن خـواهـم كـرد هرچه گفتي كـه بكن خـواهم كـرد
زودتـر پـيـش تـو خـواهـم آمـد هي مـرتـب بـه تـو سر خـواهـم زد
راسـت گـفتـي تـو عـزيـزم لـيـلـي ديــگر از مــن نــرسـد ايـمـيـلي
نـامـه ‌اي پـسـت نـمـودم بـهـرت بـه امـيـدي كـه سـرآيـد قـهـرت

 

زیباترین و خوشبوترين گل هستي گل نرگس است

منتظر ویژه نامه محرم باشید حتماً خبر تان ميكنم

 

خداوند يار والله جاودان نگه دار شما باد

+ نوشته شده در  جمعه 1385/10/29ساعت 19:28  توسط نویسنده   | 

بسم الله الرحمان الرحيم

 

 

فرا رسیدن عید سعید قربان را به همه مسلمانان

 

جهان تبرك و شاد باش عرض مينايم امیدوارم

 

تعاعات و عبادات همه مورد قبول خداوند قرار

 

گرفته باشد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در آغاز سلام عرض ميكنم براي همه شما عزیزان آرزو دارم كه همیشه شاد وبا دلي آرام زندگی كنيد و تني سالم داشته باشد كه بهترین هدیه خداوند براي انسان سلامتی است.

 

و به خاطر اینکه يكي از راههای سالم سيزتن یا بهتر بگویم 90% راز سالم ماندن انسانها و طول عمر آنها ورزش وتحرك بوده است اولین مطلب این شماره را با ورزش آغاز ميكنم.

اما مطلب ورزشی امروز كه بخش اول آن را در این شماره و ادامه آن را در شمارههای بعدی مینویسم راجب به درمان بیماری افسردگی كه باید بگویم به علت ماشینی شدن زندگيها و كم شدن روابط عاطفی ميان انسانها و خانواده هاومسائل  روزمره انسانها این بیماری در چندین سال اخیر نتنها در كشور ما بلکه در اکثر کشورهای جهان شیوع یافته و بخصوص کشورها پیشرفته وصنعتي كه يكي از عوامل آن کمبود شادی ميان مردم است ويكي از عوامل کمبود شادی نبود تحرک در جامه است دزير به تشریح این بیماری و روشهای درمان آن به وسیله ورزش مي پردازیم.

قبل از شروع مقاله شعری را میگویم كه شاید بي ارتباط با بحث ما نیز نباشد.

 

برو قوي شوگرراحت جهان طلبی  

            

              كه در جهان حق ضعیف پا مال است

 

 


درمان افسردگي با ورزش

جسم و روح، دو بعد سازنده يك انسان و هستي دهنده به او، از گذشته به عنوان مبحثي فراگير مورد بحث و بررسي فلاسفه و بزرگان علم و ادب و مربيان تعليم و تربيت بوده و هنوز هم پايه و اساس تئوريهاي انسانگرايانه قرن حاضر است. انسان امروزي، به علت گسترش و رشد چشمگير تكنولوژي و روابط ميان فردي، كمتر فرصت تأمل و انديشه ژرف در رفتار و كردار خود را يافته و بيشتر تحت تأثير، نفوذ و تسلط محركهاي بيروني و محيطي قرار گرفته و دچار از خود بيگانگي و مشكلات روحي و رواني گشته است كه به نوبه خود، چنين مشكلاتي مسبب دوري انسان از مسير رشد و تكامل بهنجار شده و او را به سمت و سوي نابهنجاري سوق مي دهد.
افسردگي به عنوان يكي از معضلات و ناراحتي هاي روحي و رواني، در حال حاضر طيف وسيعي از مراجعان به كلينيك ها و درمانگاههاي مشاوره و روانشناسي را تشكيل مي دهد. ماليخوليا از زمانهاي دور، با زندگي انسان در كشاكش بوده و آن را دچار ركود و بي نظمي ساخته است و نويسندگان و هنرمندان بسياري از جمله ويليام شكسپير، ونسان ونگوگ، تئودور داستايوفسكي و ديگران در مورد آن اثراتي به جا گذاشته اند.
افسردگي به عنوان يك بيماري رواني، تأثيرات عميقي در خلق و خو، ميزان فعاليت حركتي بدن، رفتار خودآزارانه (منجر به خودكشي)، اختلالات شناختي، فيزيولوژي و بي نظمي هاي مربوط به زمان خواب را به دنبال داشته و در زمينه هاي فردي و اجتماعي شخص را به انزوا كشانده و از اجتماع و فعاليتهاي آن بازداشته وسير قهقرايي را در روند رشد فرد باعث مي شود.
در حيطه درمان افسردگي همچون ديگر بيماريهاي رواني، تحقيقات و پژوهشهاي بي شماري صورت گرفته و تكنيك هاي دارودرماني، روان درماني، شوك درماني و درمانهاي شناختي و... از جمله تكنيكهاي خاص درماني در اين نوع بخصوص بيماري مدنظر قرار گرفته و هر روزه با گذشت زمان گامهاي مؤثري در جهت شناخت، بررسي و درمان آن برداشته مي شود.
ورزش به عنوان يكي از بديع ترين روشهاي درماني در افسردگي، بيش از پيش و با اتكا به تحقيقات و بررسي هاي محققان، توجه عموم را به خود جلب كرده و بيماران و مراجعين افسرده اي كه ذهنيتي منفي و مأيوس شونده از ديگر روشهاي درماني دارند، با تكيه بر اين شيوه درماني، افق روشني در بهبود خود از ناراحتي ها و تنشهاي روحي را تجربه كرده اند.
در پژوهشي با مقايسه سه عامل «دويدن»، «روان درماني با زمان محدود» و «روان درماني با زمان نامحدود» به درمان افسردگي پرداخته شد. در اين پژوهش، تعداد ۲۴ مرد و زن به طور تصادفي به يكي از سه گروه مورد نظر گمارده شدند. بيماران شركت كننده در گروه درمان ورزشي «دويدن» مطابق برنامه اي از قبل تعيين شده، طي ۱۰ هفته و هر هفته سه بار مي دويدند. از آنها خواسته شده بود كه فقط روي دويدن تمركز و از بحث درباره افسردگي شان خودداري كنند. بيماران تحت روان درماني به مدت ۱۲ هفته به طور سرپايي در يك درمانگاه درمان شدند. در پايان همه گروهها با استفاده از فهرست علائم (SCL-۹۰)(۱) مورد ارزيابي قرار گرفتند. نتايج ارزيابي در هر سه گروه نشان دهنده كاهش نمره هاي افسردگي در مقايسه با قبل از درمان بود.........ادامه دارد

در ادامه براي اینکه شاد شوید  به بخش سرگرمی میرویم . چند تا جوك برايتان مینویسم اگر تکراری هم بو بخندید تا من هم شاد شوم .

خري رفت خونه دوستش ديد يك عكس گورخر رو ديواره گفت:این عكس كيه مگه با گور خراآشنايد . گفت : نه بابا مه تو تيم يونتوس بازي ميكرده.!!!!!!!!!!!!!!

خدا كجاست؟

از بشر زادي مي پرسن خدا كجاست ؟ مي گه نمي دونم ولي هر جا هست ابوالفضل نگهدارش باشه

درادامه سرگرمی ها به بخش آشپزی ميرسيم امروز طرز تهیه يك دسر را براي شما مينويسم.

رومانوف توت فرنگی

مواد لازم:

شیر : نیم کیلو

پودر قند : 200 گرم

وانیل : نصف قاشق چایخوری

آرد نشاسته : 2 قاشق بزرگ و پر

خامه ی شیرین : 200 گرم

توت فرنگی : 600 گرم

طرز تهیه :

نشاسته را با کمی شیر سرد (نصف استکان) مخلوط می کنیم.

شیر و پودر قند را مخلوط کرده می گذاریم بجوشد. وانیل را اضافه کرده وقتی شیر بجوش آمد نشاسته را اضافه می کنیم و سریع و مداوم آن را هم می زنیم تا غلیظ شود. کرم را از روی شعله بر می داریم و می گذاریم سرد شود. به این مایه کرم وانیلی می گویند.خامه را زده و به کرم بالا اضافه می کنیم.

توت فرنگی ها را شسته و رنده می کنیم و داخل کرم کرده آن را خوب مخلوط می کنیم.از مخلوط بالا داخل لیوان ریخته و با خامه و توت فرنگی روی لیوان ها را تزیین می کنیم و لیوان ها را تا زمان مصرف داخل یخچال قرار می دهیم.

 

در ادامه به صفه  جوانان ميرسيم كه شامل بخشهای متنوع ای  نظیر مشاوره: در مورد هر موضوعی كه شما بخواهید شما میتوانید در بخش نظرها سوال خود را بگزارید و جواب شما در شماره بعدی  داده شود ودر صورت نیاز مشاور با شما تماس خواهد گرفت كه آن را در جواب شما خواهد گفتگو صورت نیاز ایمیل خود را ميدهد تا شماره تماس خود را بگوييد تا آن محفوظ بماند. در ابتدا این بخش مطالبی راجب به مهترين موضوعی كه امروزه نگرانی  و بهتر بگویم بعضی از جوانان از آن مي ترسند. بله اين موضوع مهم چیزی نیست بجز ازدواج موضوعی كه در آن اگر دقت شود و بدون توجه به احساسات با عقل این كار انجام شود عمری با خوشي وبه زیبايی زندگی ميكنيم . ولی اگر بدون توجه به  شرايت فوق و تنها از روي احساسات اين كار انجام شود عمری پشیمانی  به همراه دارد و آن وقت دیگر پشیمانی فایده ای ندارد .پس به اين خاطر كه اين موضوع سرنوشت عمر ما را تعيين ميكند بيايد در مورد آن چه بهتر قبل از ازدواج واگر نشد بعد آن حتما اطلاعات كافي پيدا كنيم تا بعد پشیمان نشویم.

درنوشتن مقالات راجب ازدواج  من2 بخش را مد نظر دارم 1-آنهای كه هنوز مجردندو قسط ازدواج دارند كه براي آنها مراحل ازدواج كردن از آشنايی تا خواستگاری را مینویسم 2- آنهايی كه ازدواج کردند و میخواهند زندگی موفقی داشته باشند براي آنها هم راز يك زندگی موفق را در ابعاد مختلف خواهم گفت

در اين شماره مقاله کوتاهی در مورد روابط دختر پسر قبل از ازدواج مینویسم كه حتما سوال اكثر جوانان است پس مقاله زیر را حتما با دفت بخوانید البته باید بگویم كه اين بخش اول اين مقاله است ودر شماره های بعدی ادامه آن را مینویسم

گفت و گوی دختر و پسر قبل از ازدواج  

از مهم ترين و مؤثرترين راه هاي شناخت يكديگر قبل ازدواج  صحبت و گفت و گوي رو در روي دختر و پسر است. لازم  و ضروري است كه دختر و پسر، " مذاكره ي مستقيم " داشته باشند و در فضايي آرام و بدون خوف و فشار از طرف ديگران، مسائل و نظرات خود را بررسي كنند. اين گفت و گو بايد خونسردانه  و با آمادگي قبلي باشد. بين تصميم گفت و گو و انجام آن ، بايد فاصله باشد تا طرفين بتوانند خود را آماده كنند و آنچه را مي خواهند مطرح كنند، يادداشت نمايند.

اگر اين مذاكرات ، چند جلسه و با فاصله ي زماني بين جلسات باشد ، بهتر است . به طور كلي ، هرچه" وقت " نياز دارند ، بايد در اختيارشان گذارده شود.

يكي از فايده هاي مهم اين گفت و گوها اين است كه : از سخنان شخص و صحبت با او، مي توان تا حد زيادي به مكنونات دروني اش پي برد و از احوال و صفاتش آگاه شد .

اميرمؤمنان (ع) دراين باره  مي فرمايند:
" انسان هرچه را در دل و درونش پنهان كند، از لغزش هاي زبان و حالت هاي چهره اش آشكار مي شود!".

اين يكي از اصول روان شناسي است كه امام به اين گونه بيان فرموده اند كه : مسائل پنهاني و احوال دروني انسان، گاهي از زبان او مي پرد و گاهي قيافه و حالات چهره اش به آن گواهي مي دهد. و اين دريچه ي خوبي براي راه يافتن به درون و ضمير باطن اشخاص است .

پدران و مادران – كه سعادت فرزندانشان را  مي خواهند – بايد آنان را در اين مسئله ي مهم ياري كنند و زمينه ي انجام آن را فراهم نمايند و آرامش لازم را برايشان به وجود آورند. مبادا – خداي ناخواسته – از اين كار جلوگيري كنند و تعصب بي جا به خرج دهند. اين گفت و گو ، از نظر اسلام و عقل ،  پسنديده است . مبادا از اسلام ، داغ تر شويم و از پيغمبر اكرم ، مسلمان تر! بسيار ديده ايم كه پدر و مادر دختر، از اين گفت و گو ممانعت مي كنند و اين كارشان را به حساب اسلام و غيرت مي گذارند! در صورتي كه اسلام و غيرت ، حكم مي كنند كه وسائل سعادت و خوشبختي فرزندان را فراهم كنيم . و اين گفت و گو، در سعادت و تفاهم بين زن و شوهر ، تأثير به سزايي دارد.

دستور كار جلسه!

موضوعات قابل طرح در اين گفت و گو و مذاكرات ،  مختلف است ؛ زيرا افراد ، عقيده ها ، آرمان ها ، هدف ها و خواسته هاي آنان ، گوناگون هستند. اما بعضي از مطالب، عمومي است و لازم است مطرح شود و روي آنها مباحثه صورت گيرد . بنابراين بعضي از آنها را بيان مي كنيم تا جوان بتوانند از آنها به عنوان "دستور كار جلسه !" استفاده كنند:

1-    بيان خط مشي كلي زندگي آينده

 

2-    گفت و گو درباره ي اهداف آينده :

بيان هدف هايي كه قصد دارند در زندگي آينده شان دنبال كنند. هدف ها و آرمان هاي علمي ، اخلاقي ، اجتماعي ، شغلي و...

3-     بيان صادقانه صفات و اخلاق و خصوصيات خود

4-     بيان خواسته ها و انتظارات طرفين از يكديگر

5-     بيان نظرات خود درباره ي چگونگي برخورد و رفتار و رابطه با خانواده و بستگان و خويشان يكديگر

6-     طرح نظرات خود درباره ي شيوه ي تربيتي فرزندان آينده

7-     بيان عيب ها و نواقص و بيماري هاي خود ( دقت!)

اگر دختر و پسر، بيماري يا عيب و نقصي دارند، صادقانه و بدون كم و زياد، به يكديگر بگويند؛ زيرا:

اولاً : اين كار، واجب است و پرده پوشي و مخفي كردن عيب ها ، " تقلب " و " تدليس" و " كلاه گذاري " و" خيانت " محسوب مي شود و حرام است.

ثانياً: اگر از اول گفته شود،  طرف مقابل ، يا او را با همان عيب مي پذيرد و يا رد مي كند . اگر پذيرفت ، خود را براي تحمل آن آماده مي كند و او را انساني صادق و بي تقلب و با شهامت مي بيند و محبتش را به دل مي گيرد و خود را در آينده " فريب خورده"  احساس نخواهد كرد . اما اگر گفته نشود و بدون آگاهي طرف، وصلت صورت گيرد، در آينده از آن عيب و نقص باخبر خواهد شد و خود را " فريب خورده " و " خسارت ديده " و همسر و خانواده ي او را " فريبكار" و " خيانتكار " مي بيند ... و آن گاه مشكلات فراواني به بار خواهد آمد. محبت همسر از دلش بيرون مي رود و كينه ي اورا به دل مي گيرد ؛  زيرا انسان نمي تواند فردي " فريبكار"  را دوست داشته باشد. اگر همين عيب و ايراد را قبلاً صادقانه به او گفته بودند، ممكن بود بپذيرد ، اما حالا مسئله فرق مي كند.

توجه!

بعضي از عيب ها و بيماري ها و اشتباهات گذشته ، كه هيچ ربطي به حقوق همسر و زندگي آينده ندارد ، لازم نيست بيان شود.

اگر عيب و اشتباهي بوده و يا هست و نمي دانيد به حقوق همسر و زندگي آينده مربوط مي شود تا بيان كنيد، يا مربوط نمي شود تا بيان نكنيد ، درچنين حالتي با " راهنمايي دانا" مشورت كنيد.

شروط  و خواسته هاي " ناحق " را نپذيريد!

گاهي مشاهده مي شود كه دختر و پسر قبل از ازدواج  شرط ها و خواسته هايي را براي هم مطرح و بر يكديگر تحميل مي كنند كه ناحق است و طرف را از حقوق مسلم و حتمي خود محروم و از او سلب اختيار مي كند .

اين شرط ها و خواسته هاي ناروا را به هيچ وجه نبايد پذيرفت . اختيارات و حقوقي را كه خداوند به هركدام از مرد و زن داده است ، نبايد با پذيرفتن شرط از دست داد . با خود نگوييد : " فعلاً مي پذيرم اما بعداً عمل نمي كنيم. " زيرا پذيرفتن شرط تعهد مي آورد . "المومنون عند شروطهم" مؤمنان بايد به شرط هايشان عمل كنند .

اختيارات و حقوق مرد و زن به دو گونه است : "مسلم و واجب" و "غير واجب" . درباره ي غير واجب ها مي شود گذشت كرد و با شرط از آنها صرفنظر نمود. اما حقوق و اختيارات مسلم و واجب را نبايد به كسي واگذار كرد. خداوند از روي حكمت و مصلحت آنها را واجب كرده است و از دست دادن آنها خلاف حكمت و مصلحت است و به زندگي لطمه مي زند و زندگي را از مسير طبيعي خود منحرف مي كند .

 

درانتهاي اين شماره اميدوارم كه از مطالب اين شماره استفاده كرده باشيد واز شما دعوت ميكنم به چند بيت شعر هم نظر كنيد.

 عشق

عشق يعني جاری تا خدا            عشق يعني گم شدن تا انتها

عشق يعني يک نماز بیقرار               نور دیدن در دل  شبهای تار

عشق يعني يک قدم تا آسمان           اوج صحبتهای خوب بندگان

عشق يعني يک صدا با دل شدن                همنشین و مهمان محمل شدن

عشق يعني همنوايي با سروش        همسفر بارودپر جوش و خروش

عشق يعني همسفر با قاصدک           هم نشيني با نگاه شاپرک

عشق يعني هفت رنگ يک رنگین کمان            انحنای رنگ رنگ آسمان

عشق يعني نغمه يک نی لبک           بالهای پر ز رنگ شاپرک

عشق يعني يک نماز پر نیاز              در دو دل با او شریک جانماز

عشق يعني يک سکوت ماندنی         عشق يعني يک ندای  خواندنی

عشق يعني لحظه زيباي عشق عشق يعني آبی درياي عشق

 

به اميد ديدار

+ نوشته شده در  یکشنبه 1385/10/10ساعت 20:2  توسط نویسنده   | 

آغاز راه

بسم الله الرحمان الرحيم

با عرض سلام خدمت تمامی شما عزیزان وقتی كه تصمیم گرفتم كه وبلاگي را بنویسم به این فكر بودم كه چگونه وبلاگي را بنویسم كه مورد توجه تمامی اقشار جامعه قرار گیرد.

به این نتیجه رسیدم كه يك مجله ايترنتي راه اندازی کنم (كه انشاالله به زودی سایت ما نیز راه اندازی میشود) ودر آن راجب به تمامی موضوعات جامه بپردازیم. امیدوارم كه این مجله ايترنتي مورد توجه همه شما عزیزان قرار گیرد . در ضمن به این نکته اشاره کنم كه این مجله هفته ای يك بار به روز میشود ودر صورت استقبال سعی ميكنيم كه روزها را کمتر كنيم. 

 

 

  هیچ گلی به زیبای وخوشبویی نرگس نیست

 

 

اما حتما میپرسید كه اسم این مجله چیست همانطور كه در بالا مبینید عکس زیبايی گل نرگس است بله اسم مجله ما گل نرگس شماره های بعدی مجله به شما خواهم گفت كه چه معانی میدهد است .بله گل نرگس  گلی زیبا و خوشبو كه مظهر خوبی و صداقت است .این اسم در فرهنگ ما معانی زيادي دارد كه در شماره های بعدی خواهم گفت0

با دو بيتي  از فردوسی كبير به معرفی خود مي پردازم

به نام خداوند جان وخرد       كه ازين اندیشه بر نگزرد

خداوند نام خداوند جايی        خداوند روزي ده مهربان

بنده محمد جواد نجاتيان ساکن تربت حیدریه هستم ورد حال حاظر دانشجوی  رشته عمران میباشم.از كوچكي علاقه  زيادي به نویسندگی و شاعري داشتم ودر حال حاظر علاوه بر تحصیل اشعار زيادي نیز سروده ام كه انشاالله بخشي از آنها را براي شما مینویسم فكر ميكنم اگر بيشتر از خود بگویم اغراق كرده ام  وبقول معروف بريم سر اصل مطلب كه همان مجله خودمان است .

بعد از مقدمه اي طولانی به مطالب امروز مي پردازم

1- ورزشی  

2- علمي

3- مذهبي

4-عاشقانه(قابل توجه جوانان)

5- تخصصي(رشته عمران وساير رشته هاي مهندسي)

6-آنچه شما بخواهيد

7- متفرقه

انشاالله اين مطالب را از فردا آماده ميكم و اولين شماره مجله را براي شما نشان ميدهم به اميد ديدار

+ نوشته شده در  دوشنبه 1385/10/04ساعت 16:1  توسط نویسنده   |